X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dezinformacja i agenci wpływu. Tajniki działania służb specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:37
- To właśnie agent wpływu jest postacią szalenie istotną i ważną. Bo to jest ktoś, kto w odpowiedni sposób przekazuje przeciwnikowi informację, żeby uzyskać bardzo określony efekt - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sergign

- Sun Tzu 500 lat przed naszą erą powiedział: "Wojna to sztuka wprowadzania w błąd. Dlatego sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki". Najważniejsze jest uderzanie w samą strategię przeciwnika - podkreślił Rafał Dudkiewicz. 

kreml rosja 1200.jpg
Stanisław Żaryn: Rosja w 2020 roku wzmocniła agresywne działania informacyjne przeciw Polsce

Jak zaznaczył, tym właśnie zajmuje się agentura wpływu. - Zajmuje się ona skuteczną dezinformacją, czy jak chcą niektórzy badacze, specjaliści od służb czy sami ludzie służb - decepcją. Chodzi o stworzenie takiego obrazu świata, który nasz rywal przyjmie jako prawdziwy  - powiedział dziennikarz. 


Posłuchaj
21:36 PR24_mp3 2021_02_21-11-05-56.mp3 Rafał Dudkiewicz o agentach wpływu i działaniach służb specjalnych (PRL - Historia prawdziwa)

 

Jedną z istotnych publikacji wyjaśniających szczegóły tego typu działań jest książka Ronalda Rychlaka i Iona Mihaia Pacepa "Dezinformacja". - To pozycja dziś kanoniczna dla ludzi służb i polityków. Powinna być w zestawie lektur obowiązkowych - stwierdził gość PR24. 

- Publikacja pokazuje cały element stosowania różnych wybiegów, trików, sposobów walki z przeciwnikiem za pośrednictwem dezinformacji. Wchodzimy tutaj w nie zawsze jasny, nie do końca precyzyjny obraz opisu działania służb. Ponieważ w samych służbach, na przykład w instrukcji, która działała w PRL-u, nie znajdziemy pojęcia agenta wpływu jako takiego. Jednak to właśnie agent wpływu jest postacią szalenie istotną i ważną - podkreślił Dudkiewicz. 

- Bo to jest ktoś, kto w odpowiedni sposób przekazuje przeciwnikowi informację, żeby uzyskać bardzo określony efekt. Bo w każdej walce najważniejsza jest taktyka i strategia: przyjęcie pewnych założeń odnośnie tego z kim walczymy, rozpoznanie jego możliwości obrony, ataku, kontrataku. Ale najistotniejsza jest próba zrozumienia tego, co ów przeciwnik myśli, jaki ma obraz świata, jaki ma obraz nas. I musimy ten obraz "nas" mu przekazać. Musimy go stworzyć. W taki sposób, żeby on uwierzył w to, że to jest obraz prawdziwy - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Rafał Dudkiewicz (dziennikarz)

Data emisji: 21.02.2021

Godzina: 11.06

Zobacz więcej na temat: służby specjalne wywiad PRL

Czytaj także

9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:55
Z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku dziewiątego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. O tym, na co zwracać uwagę w naszej aktywności w internecie można się dowiedzieć z webinaru "OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko". W oczekiwaniu na spotkanie rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci.
rozwiń zwiń