X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kard. Wyszyński i Jan Paweł II. Dmitrowicz: od początku kapłaństwa byli inwigilowani

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 12:00
- Te obie postacie były od początku swojego kapłaństwa inwigilowane. Pierwszy raport złożony wobec Stefana Wyszyńskiego to 1946 rok, a ostatni raport SB jest z pogrzebu Prymasa. Była prowadzona także gra, w której UB chcieli skłócić i przeciwstawić sobie obu hierarchów - powiedział o działaniu komunistów wobec Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego historyk, Piotr Dmitrowicz.
Jan Paweł II oraz kardynał Stefan Wyszyński
Jan Paweł II oraz kardynał Stefan WyszyńskiFoto: NAC

Sejm RP ustanowił Rok 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego - obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku. Z racji pandemii przeniesiona została także uroczystość jego beatyfikacji. Drugą wielką postacią w najnowszej historii Polski był Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II. Obu hierarchów łączyła przyjaźń i walka z komunizmem o wolność Polski.

Kakowski 1200 NAC.png
Aleksander Kakowski – arcybiskup czasu próby, patron ubogich

Inwigilacja

Piotr Dmitrowicz podkreślił, że to niezłomność kardynała Wyszyńskiego wobec działań komunistów była powodem przetrwania Kościoła w Polsce. - Trzeba sobie uświadomić, że niezłomność kardynała Wyszyńskiego i trzy lata więzienia w latach 50-tych był momentem, który spowodował że Kościół przetrwał. Jeżeli spojrzymy na inne kraje tzw. demokracji ludowej, to tam w większości Kościół niestety został złamany i wyrugowany z życia publicznego. W Polsce przetrwanie zawdzięczamy kard. Wyszyńskiemu i od pewnego czasu Karolowi Wojtyle - powiedział.

Czytaj także:

Historyk zwrócił uwagę także na działania służb komunistycznych wobec obu kapłanów. - Te obie postacie były od początku swojego kapłaństwa inwigilowane. Pierwszy raport złożony wobec Stefana Wyszyńskiego to 1946 rok, a ostatni raport SB jest z pogrzebu Prymasa. Była prowadzona także gra, w której UB chcieli skłócić i przeciwstawić sobie obu hierarchów. Z jednej strony kreowano wizerunek kard. Wyszyńskiego jako konserwatywnego i autorytarnego, a z drugiej miał być liberalny i otwarty do dialogu Wojtyła. Szybko okazało się, że nie da się ich skłócić - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
17:35 PR24_mp3 2021_02_14-11-12-27.mp3 Piotr Dmitrowicz o kard. Wyszyńskim i Karolu Wojtyle ("PRL - historia prawdziwa")

 ***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)

Data emisji: 14.02.2021

Godzina: 11.12

dz

Czytaj także

Proces księży krakowskiej kurii. Komuniści uderzają w Kościół

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 05:55
Agentura Watykanu i gniazdo amerykańskich szpiegów - taki obraz Kościoła starała się wykreować propaganda okresu stalinizmu. Jej ofiarami padli księża z krakowskiej kurii. Pokazowy proces czterech z nich i trzech osób świeckich zakończył się 26 stycznia 1953 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Tysiąclecia we wspomnieniach najbliższych. 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:01
Sejm RP ustanowił Rok 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego - obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Nycz: mam nadzieję, że beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego będzie w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 18:09
- Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział w czwartek kard. Kazimierz Nycz, który uczestniczył w posiedzeniu online Senatu UKSW.
rozwiń zwiń