X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Endekoesbecja". Historyk o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:00
 - Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" odgrywało istotną rolę w pozycjonowaniu się ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Podczas rozmów z Zachodem ws. kredytów lub amnestii,  Jaruzelski odwoływał się do tej organizacji, że istnieje, że reprezentują ją działacze twardogłowi, twierdził, że musi lawirować. Faktycznie "Grunwald" był sterowany przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Jedną decyzją mogli ją rozwiązać. Nie robili tego, bo była im przydatna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Przemysław Gasztold-Seń. 
Audio
  • Przemysław Gasztold-Seń o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald" (PRL - historia prawdziwa)
Wojciech Jaruzelski
Wojciech JaruzelskiFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Geneza Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald" owiana jest aurą tajemniczości. Wynika to m.in. nieformalnych kontaktów ugrupowania z aparatem bezpieczeństwa, połączeniem komunizmu z nacjonalizmem oraz wyraźnym "antysyjonizmem", oznaczającym w rzeczywistości antysemityzm. Oni sami określali się jako lewica narodowa, ale zdaniem Przemysława Gasztolda-Senia, bardziej pasuje określenie endekoesbecja. - W "Grunwaldzie znajdziemy odwołania do myśli narodowej, np. etnicznego państwa, bez mniejszości narodowych. Było też ukierunkowanie na współpracę z Moskwą i panslawizm. "Grunwald" wydał nawet "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego - tłumaczył Przemysław Gasztold-Seń 

Edward Gierek NAC 1200.jpg
"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

W archiwach IPN udało się odnaleźć dowody na to, że Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" było spenetrowane przez SB. - Trudno jest jednak jednoznacznie wskazać na ile organizacja była autonomiczna. Jednym z jej założycieli i głównych ideologów był reżyser Bohdan Poręba, który do końca nie był sterowalny. Jednak rola aparatu bezpieczeństwa w kontrolowaniu organizacji była bardzo ważna. W 1981 roku gazety w PRL pisały, że "Grunwald" liczy 200 tys. członków. Na świecie pojawiły się wiele artykułów na ten temat, protestowały organizacje żydowskie. Pokazuje to jak duży rezonans wywołała nieliczna organizacja, która w szczytowym okresie miała ok. 1000 osób. Jej znaczenie było nieproporcjonalne do rozgłosu, które uzyskała. Również w tym jest rola aparatu bezpieczeństwa PRL - podsumował historyk. 

Posłuchaj
20:26 PR24_mp3 2021_02_07-11-06-46.mp3 Przemysław Gasztold-Seń o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald" (PRL - historia prawdziwa)

 

Inną cechą  Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald" były walki wewnętrzne. 

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Przemysław Gasztold-Seń (historyk)

Data emisji: 7.02.2021

Godzina: 11.07

Czytaj także

"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:28
- Gen. Jaruzelski zdawał sobie dokładnie sprawę, że albo zaprowadzi porządek, i to własnymi siłami, albo Moskwa postawi na kogoś innego. Jaruzelski grał na siebie, ale oczywiście pod ścisłą kontrolą Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń