X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prawda ma to do siebie, że jest niebezpieczna". Rafał Dudkiewicz o roli cenzury w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:35
- System komunistyczny był oparty na dwóch filarach, na przemocy oraz cenzurze, czyli przemocy symbolicznej, mówieniu obywatelom o tym co mogą wiedzieć, a czego wiedzieć nie mogą i nigdy dowiedzieć się nie powinni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz, publicysta.
Literatura drugiego obiegu
Literatura drugiego obieguFoto: Jan Morek/PAI/PAP

Rafał Dudkiewicz przypominał, że Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk miał delegatury we wszystkich prawie miastach wojewódzkich. - To było niemal 500 urzędników zajmujących się "poprawianiem świata" - stwierdził.

cenzura_wiki_663.jpg
Cenzura – narzędzie w rękach władz PRL

- Jeden z urzędników cenzury w marcu 1977 r. uciekł do Szwecji, dokąd przeszmuglował "czarną księgę cenzury" czyli system wszystkich zapisów, słów kluczy, tego, o czym można, a o czym nie można mówić. Po lekturze tej książki Stefan Kisielewski napisał "Ci ludzie wszystko wiedzą o swoich zbrodniach i bzdurach, to są cynicy najwięksi, jacy istnieją, grozą wieje z tego dokumentu" - przytaczał.

Gość audycji podkreślał znaczenie podziemnego obiegu wydawniczego. - Dla każdej władzy autorytarnej największym wrogiem jest prawda. Dlatego poważnym wyłomem w Polsce było powstanie niezależnego ruchu wydawniczego w okolicach 1977 r. Publikacje ukazujące się na Zachodzie, jak paryska "Kultura" czy londyński "Aneks" były zwalczane przez aparat bezpieczeństwa PRL, inwigilowane przez departament I MSW, łącznie z grami operacyjnymi i próbami werbunku osób mających kontakt z tymi środowiskami - przypominał gość audycji.

- Prawda ma to do siebie, że jest niebezpieczna, już sama wymowa faktów może taka być, o czym wielu z nas, także dziennikarzy, mogło się przekonać w początkach III RP - dodał.

Posłuchaj
20:45 _PR24_AAC 2021_01_17-11-06-53.mp3 17.01.2020 Rafał Dudkiewicz (Polskie Radio 24 / PRL - historia prawdziwa)

- Cenzura wytwarzała ciekawy element, o czym wspominali sami zainteresowani po latach, wykorzystywanie pewnych subtelności języka polskiego, pewną grę z cenzorem. Wszystko, co było drukowane w PRL, podlegało ingerencji cenzury. Wielu artystów chcąc opowiedzieć maksimum prawdy o tym świecie, musiało stosować pewnego rodzaju gry językowe. Ówczesna scena kabaretowa czy muzyczna odwoływała się do inteligencji słuchacza, trzeba było być bystrym, by zrozumieć przekaz tekstów np. Grzegorza Ciechowskiego czy Lecha Janerki. (…) Pojawił się jednak groźniejszy element, autocenzura twórców - zaznaczył Rafał Dudkiewicz.

Publicysta komentował także sytuację we współczesnych mediach społecznościowych, które blokowały konta prezydenta Donalda Trumpa. - Mam wrażenie, że po doświadczeniach PRL po raz pierwszy jesteśmy przed Stanami Zjednoczonymi. Patrząc na obecną debatę w USA, mam wrażenie, że patrzę na Polskę sprzed ponad 30 lat, dziś dzięki własnemu doświadczeniu więcej wiemy o tym świecie - podsumował.

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: Rafał Dudkiewicz

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka

Czytaj także

Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:59
- Każdy duchowny w okresie PRL posiadał własną teczkę, niezależnie od tego czy wchodził w jakiekolwiek interakcje ze Służbą Bezpieczeństwa, czy też nie decydował się na to. W tych teczkach gromadzono dokumenty na ludzi Kościoła, którymi można by kiedyś się posłużyć - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dostosowywano gospodarkę do założeń ideologicznych". Historyk o czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:00
- Za każdym razem, władza która nadchodziła w PRL, rozpoczynała od okresu pokonsumpcyjnego, tak by ludzie poczuli iż jest lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zawistowski z Instytutu Pileckiego. 
rozwiń zwiń