"Ciosek, Pożoga i Urban reżyserowali początki III RP". Dudkiewicz o rzeczywistości po Okrągłym Stole

2020-12-27, 12:00

"Ciosek, Pożoga i Urban reżyserowali początki III RP". Dudkiewicz o rzeczywistości po Okrągłym Stole
Rok 1989, obrady Okrągłego Stołu . Foto: PAP/ARCH Damazy Kwiatkowski

- Dokumenty z "szafy Kiszczaka" okazały się kluczowe, bo w moim przekonaniu potwierdzały agenturalną przeszłość Lecha Wałęsy, z czym były prezydent nie zgadza się - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz.

16 lutego 2016 roku Maria Kiszczak, żona zmarłego rok wcześniej i współodpowiedzialnego za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego w Polsce peerelowskiego generała Czesława Kiszczaka, zaproponowała Łukaszowi Kamińskiemu, ówczesnemu prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, spotkanie. Wdowa po jednym z najważniejszych w PRL-u dygnitarzy miała dla szefa IPN propozycję.

IPN wyjawił później, że wdowa po byłym szefie MSZ zaproponowała kupno dokumentów, będących do tej pory w posiadaniu jej zmarłego męża. Miały to być dokumenty sensacyjne - tajne i niejawne - z okresu PRL, dotyczące m.in. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa (SB). Wdowa chciała sprzedać je za 90 tys. złotych.

"Potwierdzały agenturalną przeszłość Wałęsy"

Powiązany Artykuł

Okrągły stół PAP/ARCH 1200.jpg
"Kontynuacja zawłaszczania państwa przez nomenklaturę partyjną". Prof. Panfil o Okrągłym Stole

- Dokumenty potwierdzały, w mojej opinii, agenturalną przeszłość byłego prezydenta, z czym sam Lech Wałęsa nie zgadza się. Dziś możemy się tylko domyślać, w jaki sposób tego typu dokumenty, a raczej ich zawartość, mogły wpływać na taki, a nie innych przebieg wydarzeń w III RP - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Rafała Dudkiewicza, część historyków potwierdza fakt istnienia tzw. Trójki, która przygotowywała, jeszcze przed obradami Okrągłego Stołu, analizy dla Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. - Są wśród nich takie nazwiska jak Stanisław Ciosek, gen. Władysław Pożoga i Jerzy Urban. Można więc powiedzieć, że te osoby były reżyserami tego, co się działo na początku III RP i ustawili scenę polityczną na długie lata - powiedział.


Posłuchaj

R. Dudkiewicz o kreatorach rzeczywistości III RP ("PRL - historia prawdziwa") 22:20
+
Dodaj do playlisty

Wszystkie dokumenty, jakie znaleziono u wdowy po byłym szefie MSW, zostały poddane oględzinom historyków i precyzyjnie opisane. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN, oficjalnie przekazał 3 marca 2016 r. Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej materiały znalezione w szafie Kiszczaka. Postanowiono udostępnić je wszystkim.

22 lutego w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie pokazano pierwszą partię dokumentów znalezionych w domu zmarłego szefa MSW. Na początek zaprezentowano akta dotyczące domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB. Kolejne dokumenty odsłoniły fakty z życia gen. Kiszczaka oraz innych wysokich dygnitarzy z czasów PRL-u. Ujawniono m.in. że gen. Wojciech Jaruzelski nie stronił od alkoholu i miał dużą słabość do kobiet.

Ponadto można było zobaczyć odręczne notatki Kiszczaka, dokumenty z oceną sytuacji politycznej z końca 1980 roku czy materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości w latach 1976-85. Był tez dokument, w którym generał Kiszczak wyraża żal z powodu zabójstwa księdza Popiełuszki, dokonanego przez podległych mu funkcjonariuszy.


Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Rafał Dudkiewicz

Data emisji: 27.12.2020

Godzina: 11.06

Polecane

Wróć do strony głównej