X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uciekali się do środków ostatecznych". Dr Daniel Wicenty o służbach PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:00
- SB zawsze była służbą, która miała działać na granicy, a nawet ponad granicą prawa i uciekała się często do środków ostatecznych - wskazywał w Polskim Radiu 24 historyk dr Daniel Wicenty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock.com

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o wielu twarzach funkcjonariuszy SB. - Często dorabiali na boku, zdarzały się sprawy kryminalne. Nasiliło się to w latach '80, gdy nastąpił kryzys gospodarczy w PRL - mówił.

Posłuchaj
21:14 PR24_MPLS 2020_10_11-11-06-34.mp3 "Uciekali się do środków ostatecznych". Dr Daniel Wicenty o degeneracji późnej SB (PRL - historia prawdziwa)

- Ta grupa zawsze mogła liczyć na przywileje. Np. wysoka pensja, co w latach '80 zaczęło się załamywać - powiedział gość.

Anita Gargas 1200.jpg
"Od współpracownika SB do miliardera". Anita Gargas o Leszku Czarneckim

Zdrada Czesława Kiszczaka?

Dr Daniel Wicenty zwracał uwagę na to, że skazanie w 1984 roku czterech funkcjonariuszy w ramach procesu toruńskiego, było postrzegane przez część SB jako zdradę Czesława Kiszczaka. - Mieli do niego duży żal za to, że dopuścił do skazania funkcjonariuszy - mówił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał o zmianach, które na przestrzeni dekad następowały w SB. - W latach '60 doszło do znaczącej wymiany pokoleniowej w strukturach SB, które stało się w definicyjnym aspekcie elitą - tłumaczył.

- Na starcie wymagano minimum wykształcenia średniego od kandydatów, następnie musieli uzupełnić je do wyższego - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "PRL - Historia Prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: dr Daniel Wicenty (historyk)

Data emisji: 11.10.2020

Godzina:  11.06

ks

Czytaj także

"Niepodległa Polska nie ma obowiązku utrzymywać funkcjonariuszy służb". Apel opozycjonistów PRL do TK

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:35
"Funkcjonariusze komunistycznego aparatu terroru mordowali, torturowali i dokonali niezliczonych przestępstw na działaczach niepodległościowych" - napisali działacze opozycji demokratycznej w PRL w petycji do prezes TK Julii Przyłębskiej. Podkreślili, że "niepodległa i suwerenna Polska nie ma żadnego obowiązku" ich utrzymywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny podał termin ogłoszenia wyroku

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:05
Na 13 października Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w sprawie przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej, które zakładają obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest elementem rozliczenia się z przeszłością komunistyczną". Marek Ast o ustawie dezubekizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:50
13 października Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie ustawy dezubekizacyjnej. - Sprawiedliwość dziejowa wymaga, aby funkcjonariusze ci nie mieli wyższych uposażeń niż osoby z powszechnego systemu emerytalnego, a wśród nich np. działacze opozycji będący ich ofiarami, którzy wielokrotnie utrzymywali się z minimum socjalnego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Marek Ast, który przed TK reprezentuje w tej sprawie Sejm. 
rozwiń zwiń