X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kształtował ją Urban". Historyk o mentalność funkcjonariuszy ZOMO

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 12:20
- Dla mnie najstraszliwszą śmiercią stanu wojennego była ta, młodej Joanny Lenartowicz, wyciągniętej z demonstracji i skopanej na śmierć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Stan Wojenny. Atak ZOMO na wiernych zgromadzonych przed katedrą św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Stan Wojenny. Atak ZOMO na wiernych zgromadzonych przed katedrą św. Jana Chrzciciela w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zdaniem gość PR24, problemem większym niż komunistyczna mentalność Wojciecha Jaruzelskiego było to, że to stalinowskie podejście zaczęło przejawiać się także w ludziach. - Młodzi ludzie w stanie wojennym, którzy zostali użyci do tłumienia i pałowania swoich rodaków, odkryli w sobie duże pokłady sadyzmu - powiedział historyk.

"Odpowiedzialność rządzących"

Sąd Wojewódzki we Wrocławiu w 1994 roku. Proces w sprawie lubińskiej.
Wydarzenia lubińskie. Krwawy sierpień '82 w Zagłębiu Miedziowym

Jak dodał, nie do końca wiadomo jak traktować przypadki młodych ludzi, którzy dostali broń i w zamian za obietnicę bezkarności, zabijali. - Czy ZOMO-wcy zadają sobie takie pytanie? Przecież Franciszek Zdunek, ofiara stanu wojennego, rolnik z Sobolewa w województwie lubelskim, został zastrzelony przez sierżanta MO, bo funkcjonariusz, mówiąc delikatnie, nie lubił go - podkreślił prof. Tomasz Panfil.

Zauważył, że odpowiedzialność za takie zachowania, spada na rządzących. - To jest odpowiedzialność Jaruzelskiego, Kiszczaka i Urbana i to ten ostatni mógłby i powinien odpowiadać, bo to on odpowiadał za formowanie mentalne funkcjonariuszy w stanie wojennym - mówił gość PR24.

Śmierć 19-latki

Przytoczył też okoliczności śmierci Joanny Lenartowicz, która mając 19 lat, wzięła udział w demonstracji Solidarności 3 maja 1982 roku w Warszawie. Wyciągnięta siłą z demonstracji, została skopana tak dotkliwie, że umarła w szpitalu w wyniku obrażeń.


Posłuchaj
21:28 PR24_MPLS 2020_09_13-11-07-21.mp3 Prof. Tomasz Panfil o roli ZOMO w stanie wojennym ("PRL - historia prawdziwa")

 

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: red. Robert Tekieli

Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk, KUL)

Data emisji: 13.09.2020

Godzina: 11.06

Czytaj także

Rocznica Grudnia 1970. Rola wojska w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 17:55
– Armia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miała jasno określony cel. Miała bronić podstaw systemu komunistycznego – mówił w Cafe Armii prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 17 grudnia mija 46. rocznica „Czarnego Czwartku”, najtragiczniejszego dnia Grudnia ’70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzegorz Wołk: autorzy stanu wojennego nie zostali rozliczeni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 18:35
- Generałowie Kiszczak i Jaruzelski nie podejmując walki w 1989 r. spowodowali, że rozliczenie były łagodniejsze. Demokratyczne państwo ma z osądzeniem sprawców tego typu zbrodni duży problem – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej o rozliczeniu sprawców zbrodni stanu wojennego.
rozwiń zwiń