X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Historyk: nie mam odwagi oceniać decyzji powstańców, wiem za to, że jesteśmy im winni pamięć i cześć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 13:14
- Mieszkańcy stolicy żyli przez pięć lat w potwornym terrorze. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić okropieństwa sytuacji, w jakiej funkcjonowali - powiedział w rozmowie z Robertem Tekielim historyk Piotr Dmitrowicz.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Jak wskazał prowadzący audycję, historia PRL ma kilka symbolicznych początków. Jednym z nich jest tzw. kłamstwo katyńskie, które było podstawą niewolenia mentalnego Polaków. Innym zaś mitem założycielskim było kłamstwo dotyczące Powstania Warszawskiego i głoszenie propagandowej oraz negatywnej oceny zrywu niepodległościowego z 1944 roku.

663x364_Warsaw_Uprising_by_Deczkowki_-_Wacek_Platoon.jpg
Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944. "Warszawa walczy"
Posłuchaj
17:32 PR24_MPLS 2020_08_02-11-10-38.mp3 Piotr Dmitrowicz o decyzji dotyczącej wybuchu Powstania Warszawskiego i warunkach, w jakich przyszło żyć mieszkańcom stolicy w czasie okupacji ("PRL - historia prawdziwa")

- Warszawa była przez ponad 1700 dni nie tylko okupowana, bo to tak, jakby nie powiedzieć nic. Dochodziło tam do łapanek, publicznych egzekucji na ulicach, trwał po prostu permanentny terror. O tym trzeba pamiętać. (…) Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić okropieństwa sytuacji, w jakiej funkcjonowali mieszkańcy stolicy - przypomniał Piotr Dmitrowicz.

Rosyjskie apele

1200_powstaniec_EN.jpg
Mieszkańcy Londynu uczcili powstańców warszawskich. Szereg inicjatyw

Zauważył, że przy podejmowaniu decyzji o wybuchu Powstania, jego dowództwo wierzyło, że nadciągający Rosjanie wspomogą ich w walce z Niemcami. - Komunistyczna radiostacja z Moskwy nadawała apele o to, by chwytać za broń i walczyć z Niemcami, gdyż idzie już Armia Czerwona. 5 lat czekania i przygotowań było również kluczowe. Wybór był taki, że albo teraz, albo nigdy - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

"Winni im jesteśmy pamięć i cześć"

Rozmówca Roberta Tekielego stwierdził, że historyk przede wszystkim powinien najpierw zrozumieć, a później oceniać.

- Nie mam odwagi oceniać decyzji ani dowództwa, ani powstańców. Wiem za to, że wszyscy jesteśmy winni im pamięć, honor i cześć za to, co zdarzyło się 76 lat temu w Warszawie - zaznaczył Dmitrowicz.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Piotr Dmitrowicz, historyk
Data emisji: 02.08.2020
Godzina emisji: 11.10

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kamień milowy w budowaniu naszej świadomości o historii". Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:47
- Dla mnie największą radością jest to, że w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jako Polacy, jako wspólnota, pomimo różnych poglądów, potrafimy na tyle się zatrzymać, by oddać cześć i pamięć bohaterom - powiedział Piotr Dmitrowicz historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Nowakowski ps. Tomek: nie spodziewałem się wybuchu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 07:47
- 31 lipca 1944 roku udałem się pełnić dyżur na działkę, którą uprawiałem na Dolnym Żoliborzu. Następnego dnia usłyszałem strzelaninę. Nie mogłem uwierzyć, że rozpoczęły się walki - powiedział Jakub Nowakowski ps. Tomek, powstaniec warszawski.
rozwiń zwiń