PRL-Historia Prawdziwa. Wydarzenia Marca '68

2020-03-08, 11:30

PRL-Historia Prawdziwa. Wydarzenia Marca '68
Warszawa 16.03.1968. Zakłady Mechaniczne Ursus. Propagandowa masówka poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. . Foto: PAP/Henryk Rosiak

- Wydarzenia Marca '68 nie ograniczyły się tylko do Warszawy i kilku większych ośrodków akademickich typu Kraków i Gdańsk, ale objęły też miasta, gdzie nie było uczelni. A w protestach brali udział młodzi robotnicy. Podkreślam młodzi, bo to był jednak element buntu pokoleniowego - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz: W protestach marca '68 brali udział młodzi robotnicy. Podkreślam, młodzi, bo to był jednak element buntu pokoleniowego. (PRL-Historia Prawdzia / PR24)
+
Dodaj do playlisty

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Manifestacja została brutalnie zaatakowana przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy". Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.

"Marzec '68 - element buntu pokoleniowego

Historyk Piotr Dmitrowicz mówił w PR24 o okolicznościach i genezie wydarzeń, które rozegrały się w marcu 1968 roku. 

- Nie ma jednego wydarzenia. Mówimy Marzec 1968, ale to nazwa enigmatyczna. Było kilka Marców, one się przenikały - powiedział historyk. Podkreślał, że protesty w marcu 1968 roku odbywały się w całej Polsce i stały się udziałem młodych ludzi, uczniów i robotników.

- Jeden z największych mitów marcowych utrwalał film Andrzeja Wajdy "Człowiek z Żelaza". Ulicami idą robotnicy, a studenci patrzą biernie z okien akademika na to, co się dzieje. Ten mit miał pokazywać, że w 1968 roku w protestach uczestniczyli sami studenci, a w 1970 sami robotnicy. To absolutna nieprawda - podkreślał Piotr Dmitrowicz.

- To nie ograniczyło się tylko do Warszawy i kilku większych ośrodków akademickich typu Kraków i Gdańsk, ale objęło też miasta, gdzie nie było uczelni. A w protestach brali udział także młodzi robotnicy. Podkreślam, młodzi, bo to był jednak element buntu pokoleniowego - dodał.

Z Polski wyemigrowało około 15 tys. Żydów 

Według informacji Prokuratury Generalnej z 6 czerwca 1968 r. w związku z wydarzeniami marcowymi zatrzymano ponad 2700 osób, w tym 359 studentów. Przed kolegiami postawiono blisko 700 osób, w tym 143 studentów. Śledztwa wszczęto wobec 540 osób, w tym 207 studentów.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Do sądu skierowano akty oskarżenia przeciwko 262 osobom, w tym 98 studentom i pracownikom naukowym. Wśród nich znaleźli się Jacek Kuroń i Karol Modzelewski, którzy dostali po 3,5 roku więzienia, a także Adam Michnik z wyrokiem 3 lat pozbawienia wolności. W pozostałych procesach wyroki były niższe i wahały się od 18 do 24 miesięcy. Osoby zgadzające się na emigrację były zwalniane.

Kilka tysięcy studentów zostało relegowanych z uczelni, zawieszonych w prawach studentów lub też musiało starać się o ponowne przyjęcie. Wielu spośród relegowanych otrzymało karty powołania do służby wojskowej.

W latach 1968-1969 z Polski wyemigrowało około 15 tys. Żydów bądź osób pochodzenia żydowskiego. Wśród nich było m.in. ok. 500 pracowników naukowych, ok. 1000 studentów, a także dziennikarze, filmowcy, pisarze i aktorzy.

W tym czasie wyjechało również ok. 200 byłych pracowników urzędów bezpieczeństwa i informacji wojskowej odpowiedzialnych za zbrodnie stalinowskie.

Zobacz serwis specjalny dotyczący tych wydarzeń i ich konsekwencji w 1968 roku.

W audycji także o wątku walki o władzę między Władysławem Gomułką a Mieczysławem Moczarem.

Więcej w nagraniu.

Audycja:"PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

GośćPiotr Dmitrowicz, historyk

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/tb/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej