Tomasz Panfil: Polacy muszą mieć coś co będzie ich trzymało razem

2019-09-01, 11:48

Tomasz Panfil: Polacy muszą mieć coś co będzie ich trzymało razem
Powrót uciekinierów z kampanii wrześniowej. Rodzina przy wozie konnym wypełnionym dobytkiem.Foto: nac.gov.pl

Jesteśmy w stanie przetrzymać wszystko pod warunkiem, że mamy coś co nas trzyma. Mogliśmy np. przetrzymać upadek państwa, niekompetencje polityków i zdradę polityków. W 1939 r. mieliśmy przeświadczenie, że Polska jest najwyższym dobrem narodowym i musi przetrwać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Posłuchaj

1.09.2019 Prof. Tomasz Panfil o wybuchu II wojny światowej
+
Dodaj do playlisty

- Kampania wrześniowa nie jest dobrym terminem, bo walki toczyły się jeszcze przez kilka dni października. "Wojna obronna" też nie będzie dobrym terminem, najlepszym określeniem będzie "wojna obronna 1939 r." - zaznaczył profesor.

- Mitów na temat września stworzono całe mnóstwo, niestety większość fałszywych. Słynny reżyser Andrzej Wajda np. stworzył mit ataku z szablami na niemieckie czołgi. Takie rzeczy podczas kampanii absolutnie nie miały miejsca - dodał.

Powiązany Artykuł

szarek_facebook_1200.jpg
Prezes IPN: II wojna światowa powinna uczyć, by budować silne państwo

- Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 klęska Polski w 1939 r. miała dla nas olbrzymi wymiar. - Można to porównać tylko z upadkiem I Rzeczpospolitej, kiedy coś co wydawało się niezwyciężone upadło na oczach obywateli. Warto zaznaczyć, że do samego końca nikt z polskich polityków nie wierzył w wojnę z Niemcami. Plany na ten wypadek powstały dopiero w marcu 1939 r. i stąd szamotanina i nadzieja, że wojny jednak nie będzie - stwierdził.

"Hitlera nie miał kto atakować"

- Nigdy wcześniej nikomu Wielka Brytania nie dała gwarancji, że będzie za nich walczyć, ale okazało się, że to była gra na czas. Twarde fakty mówią nam o tym, że jeżeli ktoś nie ma siły do pomocy, to nie zapewnia go o pomocy, a to właśnie zrobili Francuzi i Brytyjczycy. Gdyby faktycznie zamierzali dotrzymać swoich obietnic, zatrzymaliby się pewnie w Berlinie lub na Odrze. Niestety Hitlera nie miał kto atakować. Z drugiej strony kiedy dostaliśmy gwarancję, to musieliśmy walczyć, choć nie byliśmy gotowi do walki na dwa fronty - przyznał rozmówca.

- Francja skapitulowała przed Niemcami bez walki, a my tego nie zrobiliśmy mimo tego, że mieliśmy terytorium zajęte przez dwóch wrogów. Skoro 17 września Stalin rzucił na Polskę siły większe od Hitlera, to pokazuje jak bardzo obawiał się niezłomności polskiego narodu - podsumował prof. Tomasz Panfil.

Powiązany Artykuł

Adolf Hitler 1200 NAC.jpg
"Konfrontacje idei". Piotr Gursztyn o okolicznościach wybuchu II wojny światowej

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/pkr

-----------------------------------------

Data emisji: 01.09.2019

Godzina emisji: 11:06

Polecane

Wróć do strony głównej