Sierpień 80’. Początek końca PRL

2019-08-04, 14:57

Sierpień 80’. Początek końca PRL
Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni.Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o wydarzeniach, które przyczyniły się do upadku ZSRR. Gościem był historyk Leszek Rysak, który wskazał na istotę strajków z lipca i sierpnia 1980 roku.  

Posłuchaj

4.08.19 „PRL – historia prawdziwa”
+
Dodaj do playlisty

Strajki, które miały miejsce w sierpniu 1980 roku były tymi, które odcisnęły największe piętno w historii PRL. Rozpoczęły proces, którego zwieńczeniem był rozpad bloku sowieckiego. Leszek Rysak zwrócił uwagę, że pomimo umownego określenia "Sierpień ‘80", nie można zapominać, że do pierwszych strajków doszło już w połowie lipca. Doszło do nich w Lublinie i Świdniku.

W wyniku wydarzeń lubelskich strajki zaczęły rozprzestrzeniać się na okoliczne regiony, by w końcu wystąpić w szeregu miast na terenie całego kraju. Najważniejsze demonstracje, zorganizowane przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, miały miejsce w Gdańsku

– Należy pamiętać, że to druga połowa sierpnia była przełomowa pod względem zmiany charakteru strajków. To właśnie wtedy zaczęły powstawać Międzyzakładowe Komitety Strajkowe m.in. w stoczniach Gdańskiej i Szczecińskiej, jak również w kopalni w Jastrzębiu i Hucie Katowice – wskazał Leszek Rysak.

Ponadto Leszek Rysak omówił również działalność opozycyjną Kazimierza Świtonia i represje jakie wobec niego zastosowano.

Audycję "PRL - historia prawdziwa" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 11.06

Polecane

Wróć do strony głównej