X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Sierpień 80’. Początek końca PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:57
W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o wydarzeniach, które przyczyniły się do upadku ZSRR. Gościem był historyk Leszek Rysak, który wskazał na istotę strajków z lipca i sierpnia 1980 roku.  
Audio
Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni.
Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni.Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Strajki, które miały miejsce w sierpniu 1980 roku były tymi, które odcisnęły największe piętno w historii PRL. Rozpoczęły proces, którego zwieńczeniem był rozpad bloku sowieckiego. Leszek Rysak zwrócił uwagę, że pomimo umownego określenia "Sierpień ‘80", nie można zapominać, że do pierwszych strajków doszło już w połowie lipca. Doszło do nich w Lublinie i Świdniku.

W wyniku wydarzeń lubelskich strajki zaczęły rozprzestrzeniać się na okoliczne regiony, by w końcu wystąpić w szeregu miast na terenie całego kraju. Najważniejsze demonstracje, zorganizowane przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, miały miejsce w Gdańsku

– Należy pamiętać, że to druga połowa sierpnia była przełomowa pod względem zmiany charakteru strajków. To właśnie wtedy zaczęły powstawać Międzyzakładowe Komitety Strajkowe m.in. w stoczniach Gdańskiej i Szczecińskiej, jak również w kopalni w Jastrzębiu i Hucie Katowice – wskazał Leszek Rysak.

Ponadto Leszek Rysak omówił również działalność opozycyjną Kazimierza Świtonia i represje jakie wobec niego zastosowano.

Audycję "PRL - historia prawdziwa" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato’80 – fala protestów, która zalała PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 18:58
– Głównym czynnikiem, który zapoczątkował masowe demonstracje były wprowadzone przez władze, po raz kolejny, podwyżki cen – powiedział dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Pamiętaj – to Solidarność” rozmowa o przyczynach, z powodu których doszło do protestów mających ogromne znaczenie dla losów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojskowe instytucje opresji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:03
– Główny Zarząd Informacji był jedną z najbardziej brutalnych i represyjnych organizacji. Jej członkowie wszędzie widzieli i szukali szpiegów – powiedział Radosław Peterman, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o instytucjach peerelowskiego aparatu represji.
rozwiń zwiń