X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wojskowe instytucje opresji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:03
– Główny Zarząd Informacji był jedną z najbardziej brutalnych i represyjnych organizacji. Jej członkowie wszędzie widzieli i szukali szpiegów – powiedział Radosław Peterman, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o instytucjach peerelowskiego aparatu represji.
Audio
  • 9.06.19 Radosław Peterman: KBW zostało powołane specjalnie do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym.
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

Komunizm, który został zainstalowany na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej, był systemem o charakterze opresyjnym. Jego najbardziej znanym przedstawicielem był Urząd Bezpieczeństwa. Jednak w aparacie represji było znacznie więcej jednostek, które równie, a nawet jeszcze bardziej brutalnie, postępowały z ludźmi sprzeciwiającymi się wprowadzeniu okupacji sowieckiej.

– Niektóre z nich dublowały się w swoich poczynaniach, ale można powiedzieć, że posiadały wspólny korzeń. Były to jednostki lub organizacje związane z wojskiem bądź nadzorowaniem struktur wojskowych, również funkcjonujących w systemie cywilnym – wskazał Radosław Peterman.

Oprócz UB niechlubną pamięcią zapisały się również Wojskowa Służba Wewnętrzna, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Wojska Ochrony Pogranicza. Gość Polskiego Radia 24 dodał do tego zestawienia również Główny Zarząd Informacji, który był protoplastą WSW, a nawet całego systemu represji w wojsku.

– Funkcjonował on od momentu formowania pierwszych jednostek wojskowych w 1943-1944 roku na terenie Związku Sowieckiego. Utworzono wtedy specjalny oddział, który miał zajmować się wyłapywaniem osób będących przeciwko ustrojowi komunistycznemu, później nazywany Głównym Zarządem Informacji. 99 proc. funkcjonariuszy tej struktury było pochodzenia rosyjskiego. GZI była jedną z najbardziej brutalnych i represyjnych organizacji. Jej członkowie wszędzie widzieli i szukali szpiegów – dodał historyk.    

Jakie zadania stały przed pozostałymi służbami i organizacjami aparatu represji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Radosławem Petermanem.

Audycję "PRL – historia prawdziwa" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 8.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wygląda próba niszczenia pamięci o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 12:22
– Smutne, że co roku, przy okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, próbuje się wmówić, że ci, którzy kontynuowali walkę z systemem komunistycznym, byli bandytami – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Co jest powodem takich postaw wobec ludzi, dla których Ojczyzna była droższa od życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Formowanie się systemu komunistycznego w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 21:51
- Od 1948 roku rozpoczęło się wejście w okres Polski totalitarnej. (...) W latach 60. istniało 54 tys. komórek partii komunistycznej - powiedział prof. Andrzej Paczkowski, badacz dziejów nowożytnych. W audycji "W Gruncie Rzeczy" rozmowa o narodzinach i formowaniu się systemu komunistcznego w PRL.
rozwiń zwiń