X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czym była "Solidarność" dla świata Zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:42
– Niektórzy zagraniczni politycy traktowali "Solidarność" jako klin, który można byłoby wbić w obóz komunistyczny, by osłabiać go od środka. Nie było też jednolitego frontu Zachodu wobec związku – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat znaczenia "Solidarności" dla państw świata zachodniego.
Audio
  • 14.04.19 Dr Patryk Pleskot: "Solidarność" była również elementem kalkulacji politycznej Zachodu.
Konferencja prasowa w Śródmiejskim Biurze Wyborczym Komitetu Obywatelskiego Solidarność przy placu Konstytucji
Konferencja prasowa w Śródmiejskim Biurze Wyborczym Komitetu Obywatelskiego Solidarność przy placu KonstytucjiFoto: PAP/Marek Cezary Langda

W opinii osób, które uważają, że rok 1989 był czymś bardzo ważnym dla polskiej historii, powstanie "Solidarności" i wybuch poważniejszych strajków w 1980 roku spowodowały, że Zachód w zdecydowany sposób stanął za polskim nurtem wolnościowym, a polskie interesy stały się również interesami państw demokratycznych.

– W wymiarze społecznym i popkulturowym "Solidarność" zdobyła sympatię przeciętnego Amerykanina, Francuza, czy Brytyjczyka. Na tych poziomach wsparcie ruchu i krytyka komunizmu jest faktem i była zjawiskiem powszechnym. Jednak gdy wejdziemy w sferę polityczną, to zaczynają się schody. Z jednej strony "Solidarność" była szansą, a z drugiej zagrożeniem. Niektórzy zagraniczni politycy traktowali ją jako klin, który można byłoby wbić w obóz komunistyczny, by osłabiać go od środka. Jednak inni obawiali się, że jeśli ten proces poszedłby za daleko, to w Polsce mogłyby powtórzyć się wydarzenia, do jakich doszło w 1956 roku na Węgrzech lub w 1968 roku w Czechosłowacji – wskazał dr Patryk Pleskot.

13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny, którego zadaniem było powstrzymanie niepokojów społecznych i zduszenie rodzącego się ruchu demokratycznego. W opinii dr. Patryka Pleskota, "Solidarność", ale również polityka Wojciecha Jaruzelskiego, jednego z twórców planu stanu wojennego, stały się dla Zachodu przedmiotem kalkulacji politycznej. – Rozważano, w jaki sposób sytuację w ówczesnej Polsce można wykorzystać do własnych celów – dodał historyk.

Audycję "PRL – historia prawdziwa" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 8.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka "Obrońcy". Adwokaci i legendy "Solidarności" w procesach politycznych PRL

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 19:30
– Zaprezentowane przez mnie wywiady są piękną opowieścią o ludzkiej solidarności – powiedziała Maria Dłużewska, autorka książki "Obrońcy". W audycji "Między Kropkami" rozmowa o procesach politycznych w okresie PRL i ludziach biorących w nich udział. Jak wyglądała walka opozycjonistów i ich adwokatów z komunistycznymi sądami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Porwich: z "Solidarnością" zostanę do grobowej deski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 16:10
– Nie Lech Wałęsa, a miliony osób, które tworzyły "Solidarność" i strajkowały, obaliły komunę – powiedział Jarosław Porwich, poseł koła Wolni i Solidarni. W audycji "Nieznani Znani 24" opowiedział o swojej działalności antykomunistycznej i politycznej, zamiłowaniu do historii oraz o zmieniającym się stosunku do Lecha Wałęsy.  
rozwiń zwiń