X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zabójstwa polityczne w PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 09:05
- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
Audio
  • 24.03.19 PRL - historia prawdziwa. Zabójstwa polityczne w PRL
Warszawa, 19.05.1983. Pogrzeb maturzysty Grzegorza Przemyka, pobitego śmiertelnie 12 maja w komisariacie MO. Na zdjęciu kondukt z udziałem kilkudziesięciu tys. ludzi w drodze na Cmentarz Powązkowski.
Warszawa, 19.05.1983. Pogrzeb maturzysty Grzegorza Przemyka, pobitego śmiertelnie 12 maja w komisariacie MO. Na zdjęciu kondukt z udziałem kilkudziesięciu tys. ludzi w drodze na Cmentarz Powązkowski. Foto: PAP/Wojciech Kryński

- Ważne jest odróżnienie przejawów terroru politycznego od państwowego, który miał miejsce podczas wydarzeń 1970 r. czy stanu wojennego w 1981. Podczas tych zajść nie wybierano konkretnych celów, stosowano terror państwowy, przemoc nie zindywidualizowana. Przyczyną kiedy aparat państwowy zwrócił się przeciw konkretnym osobom była ich działalność polityczna, często znacząca jak w przypadku ks. Józefa Popiełuszki czy ks. Sylwestra Zycha - zaznaczył Patryk Pleskot.

Historyk zwracał uwagę, że proces upolitycznienia nawet przypadkowych morderstw, zachodził z dwóch stron. – Z jednej strony robiła to władza, żeby zatrzeć ślady i wykorzystać zdarzenie propagandowo, z drugiej zaś robiło to społeczeństwo wskazując komunistyczną władzę jako sprawców morderstwa - mówił gość audycji.

14 maja 1983 r. w szpitalu zmarł 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk, zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Rozmawiał Robert Tekieli

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 08:35

Czytaj także

Czas paradoksów. Rok 1989 w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 10:35
- Pamiętajmy, że jeszcze w styczniu tego roku nikt się nie spodziewał, że panujący system upadnie, natomiast w grudniu mieliśmy nowelizację konstytucji, w której zmieniono nazwę PRL na Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie do lipca 1990 r działa służba bezpieczeństwa, a jej szefem był Czesław Kiszczak, w styczniu 1990 r. milicja pałuje studentów. Z jednej strony dużo rzeczy się zmieniło, z drugiej zaś zadziwiająco dużo pozostało – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:01
- Biskupi zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie usuwania religii ze szkół. W ciągu jednej doby zebrali ich kilkadziesiąt tysięcy. Władze dostały szału – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń