X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gdańsk. Pamięć murów, pamięć pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:35
- Gdańskie mury zachowały wiele śladów podległości państwu polskiemu, wykute orły, liczne nawiązania do królów polskich czy pomnik Augusta III Sasa w Dworze Artusa. Gdańsk pod względem architektonicznym nie przypomina innych miast północnoniemieckich, takich jak Hamburg czy Rostock, przypomina Flamandie czy Flandrię – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, dziennikarz i publicysta.
Audio
Fontanna Neptuna  zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała w 1633 r. z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.
Fontanna Neptuna – zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała w 1633 r. z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.Foto: pixabay/CC0

Piotr Semka przypominał o bogatej historii Gdańska rzutującej na jego powojenne postrzeganie – Obraz tego miasta współcześnie to hybryda czasów międzywojennych i powojennych. Pamięć o Gdańsku jako mieście polskim trwała przez lata. Choć w samym mieści tradycja hanzeatycka miasta korzystającego z bardzo daleko idącej autonomii, ale jednak miasta polskiego, została wyparta na rzecz typowego dla XIX wieku niemieckiego nacjonalizmu. W tym sensie Gdańsk już w końcu XIX w. był miejscem, które zaczęło przyjmować ideologię niemczyzny na wschodzie, jako główny port bałtycki na wschodzie z osadzoną w tle ideologią konfliktu z Rosją. Oczywiście wszelkie wpływy polskie, wydawanie gazet, były objęte szykanami administracyjnymi. Żywioł niemiecki był dominujący w mieście, ale w dużej mierze bazował na germanizacji– przypominał publicysta.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Robert Tekieli.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 08:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 10:19
40 lat temu, 29 kwietnia 1978 roku, w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ten sposób narodził się ruch, który zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Działaczami WZZ Wybrzeża byli m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili o funkcjonowaniu organizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kamerdyner” - opowieść o Polakach, Kaszubach, Niemcach

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 09:59
Najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner”  to  opowiedziana  z  epickim  rozmachem,  inspirowana  prawdziwymi  wydarzeniami  historia  splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W studiu Polskiego Radia 24 gościł prof. Piotr Madajczyk z PAN - konsultant historyczny filmu.
rozwiń zwiń