Gdańsk. Pamięć murów, pamięć pokoleń

2019-02-24, 09:35

Gdańsk. Pamięć murów, pamięć pokoleń
Fontanna Neptuna – zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała w 1633 r. z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.Foto: pixabay/CC0

- Gdańskie mury zachowały wiele śladów podległości państwu polskiemu, wykute orły, liczne nawiązania do królów polskich czy pomnik Augusta III Sasa w Dworze Artusa. Gdańsk pod względem architektonicznym nie przypomina innych miast północnoniemieckich, takich jak Hamburg czy Rostock, przypomina Flamandie czy Flandrię – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, dziennikarz i publicysta.

Posłuchaj

24.02.19 PRL-owski mit Gdańska
+
Dodaj do playlisty

Piotr Semka przypominał o bogatej historii Gdańska rzutującej na jego powojenne postrzeganie – Obraz tego miasta współcześnie to hybryda czasów międzywojennych i powojennych. Pamięć o Gdańsku jako mieście polskim trwała przez lata. Choć w samym mieści tradycja hanzeatycka miasta korzystającego z bardzo daleko idącej autonomii, ale jednak miasta polskiego, została wyparta na rzecz typowego dla XIX wieku niemieckiego nacjonalizmu. W tym sensie Gdańsk już w końcu XIX w. był miejscem, które zaczęło przyjmować ideologię niemczyzny na wschodzie, jako główny port bałtycki na wschodzie z osadzoną w tle ideologią konfliktu z Rosją. Oczywiście wszelkie wpływy polskie, wydawanie gazet, były objęte szykanami administracyjnymi. Żywioł niemiecki był dominujący w mieście, ale w dużej mierze bazował na germanizacji– przypominał publicysta.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Robert Tekieli.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 08:35

Polecane

Wróć do strony głównej