X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Matka i ojciec" zamiast "rodzice" w paszportach. Teluk: Polska jest ewenementem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 08:46
- Miejmy nadzieję, że tworząc koalicję z konserwatywnymi ugrupowaniami UE, Polska będzie opierała się tej rewolucji - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof Tomasz Teluk w komentarzu do krajowych zmian w prawie paszportowym. Filozof ocenił też zmiany w ustawie o prawie oświatowym, jakie Sejm przyjął w minionym tygodniu. 
Sejm odrzucił poprawkę, by w paszportach zamiast matka i ojciec figurowali rodzice
Sejm odrzucił poprawkę, by w paszportach zamiast "matka i ojciec" figurowali "rodzice"Foto: Alii Sher/ Shutterstock

Sejm debatował w środę nad nowelizacją ustawy paszportowej. W głosowaniu przepadły cztery zmiany zaproponowane przez Lewicę - ta chciała m.in., by używane w ustawie sformułowanie "matka i ojciec" zastąpić słowem "rodzice". 

- Polska jest ewenementem - stwierdził w Polskim Radiu 24 filozof Tomasz Teluk. - Miejmy nadzieję, że - tworząc koalicję z konserwatywnymi ugrupowaniami UE (...) - będzie opierała się tej rewolucji - ocenił. 

Zmiany w oświacie

Gość "Wojny cywilizacji" skomentował także w rozmowie z Robertem Tekielim zmiany w prawie oświatowym, którymi w czwartek zajmował się Sejm. Proponowane nowelizacje wzmacniają rolę kuratorów oświaty. Nowelę poparli posłowie PiS, Porozumienia i dwóch posłów Kukiz'15. Przeciwko opowiedziały się: KO, Lewica, Koalicja Polska - PSL, Polska 2050 oraz Konfederacja.

Uchwalone w czwartek przepisy określają m.in. zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach. W myśl nowych przepisów, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

"Władze mają dużą rolę do odegrania"

- Władze państwowe, MEiN mają dużą rolę do odegrania. Z tej perspektywy, wydaje mi się, powinni zająć się reformą ZNP, bo to organizacja, której struktury sięgają czasów komunistycznych, o tym samym myśleniu, która współpracuje z organizacjami promującymi mniejszości seksualne, wpuszcza je do szkół, która działa politycznie, współpracując z partiami opozycyjnymi, a więc prowadzi działalność, do której nie została powołana. Wydaje mi się, że wiele jest jeszcze do zrobienia w tym zakresie - ocenił Tomasz Teluk. 

Zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany budzą kontrowersje. Opozycja wielokrotnie przestrzegała, że dla szkół oznaczają one upolitycznienie i powrót cenzury. Minister edukacji Przemysław Czarnek przekonywał z kolei, że nowela ma zapewnić transparentność w kwestii tego, co będą prezentować w szkołach organizacje pozarządowe.

Posłuchaj
22:23 Teluk-PR24_mp3 2022_01_15-07-35-46.mp3 Tomasz Teluk o bieżącej sytuacji społecznej ("Wojna cywilizacji"/ PR24)

W rozmowie więcej o obecnym stanie cywilizacji. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

ProwadzącyRobert Tekieli

Gość: Tomasz Teluk (filozof)

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 7.36


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

Sprawa "gejowskiego ciasta". Jest decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:15
Historia zaczęła się w 2014 r. Wtedy Gareth Lee zaskarżył do sądu rodzinną piekarnię Ashers, która - powołując się na przekonania religijne właścicieli - odmówiła produkcji "gejowskiego ciasta". Skargę homoseksualnego aktywisty z Irlandii Północnej odrzucił w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Węgrzech: szykuje się wielki pojedynek Orbana z opozycją. W tle kwestia LGBTQ

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:34
Prezydent Węgier Janos Ader wyznaczył datę wyborów parlamentarnych w kraju na 3 kwietnia. Tego samego dnia odbędzie się referendum dotyczące kwestii osób LGBTQ. Premier Viktor Orban po raz pierwszy od zwycięstwa w 2010 roku zmierzy się ze zjednoczonymi partiami opozycyjnymi.
rozwiń zwiń