X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwestia dostępu do aborcji nie jest regulowana w traktatach UE". dr Tymoteusz Zych o raporcie Matica

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 08:43
Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego przyjęła raport na temat "zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych", w którym m.in. wzywa się państwa członkowskie UE do zapewnienia dostępu do aborcji i uznania zabójstwa prenatalnego za prawo człowieka. O dokumencie mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/corgarashu

Raport został przyjęty przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego 11 maja. Jego autorem jest chorwacki socjalista Predrag Fred Matic. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie ma się odbyć 23 czerwca br.

1200_aborcja_shutterstock.png
"Kiedyś traktowana jako zbrodnia, dziś jako prawo człowieka". Ks. prof. Bortkiewicz o aborcji

Dr Tymoteusz Zych zwracał uwagę, że raport Matica nie będzie miał wiążącego charakteru, ale unijni urzędnicy z całą pewnością będą go traktować jako wytyczną polityki europejskiej i swojego działania.

- Oznacza to, że międzynarodowe dokumenty, dotyczące praw człowieka, które obowiązują od dziesięcioleci i które, co do zasady, nic nie mówią o prawach reprodukcyjnych i seksualnych, będą interpretowane w świetle tej właśnie rezolucji Parlamentu Europejskiego. Ma to ogromne znaczenie, proces funkcjonowania UE opiera się na praktyce stosowania prawa a dopiero w tle znajdują się wiążące traktaty - przypominał.

Jak dodał, raport zawiera wiele sformułowań, które nie mają żadnego poparcia w traktatach, jak twierdzenie o konieczności zapewnienie państwa do usług aborcyjnych, jak to określono, mimo że traktat mówi tu o kompetencjach państw członkowskich.

Posłuchaj
22:40 PR24_mp3 2021_06_19-07-36-08.mp3 Dr Tymoteusz Zych o Raporcie Matica (Polskie Radio 24 / Wojna cywilizacji)

- Dokument wzywa także do zniesienia klauzuli sumienia, które to jest gwarantowane przez art. 10 Karty Praw Podstawowych UE oraz o konieczności wprowadzenia wulgarnej wersji edukacji sekularnej do szkół, mimo przepisów traktorowych czy wreszcie wymaga refundowania z pieniędzy podatników zabiegów chirurgicznej zmiany płci (…) Przeciwko Polsce mogą być w konsekwencji tego wykorzystywane środki pozatraktatowe - podkreślił gość audycji.

Czytaj także: 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Wojna cywilizacji

   Prowadzący: Robert Tekieli

   Gość: dr Tymoteusz Zych

   Data emisji: 19.06.2021

   Godzina emisji: 17:35

   PR24/ka

   Czytaj także

   "Nowy totalitaryzm". Tomasz Teluk o mediach społecznościowych

   Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:15
   - Szokujące jest, że daliśmy się wtrącić do technologicznego więzienia, gdzie wolność słowa praktycznie nie istnieje, a zachowania uwypuklające wyznawanie tradycyjnych wartości mogą być penalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, politolog i filozof.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Każde życie jest cudem". Startuje kampania w obronie życia, inaugurująca działalność Fundacji Grupa Proelio

   Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 19:01
   Cykl reportaży filmowych, opisy historii rodziców, którzy przyjęli chore dzieci składają się na kampanię "Każde życie jest cudem". Akcja inauguruje działalność Fundacji Grupa Proelio, a bohaterowie kampanii przekonują, że ich życie, pomimo wad rozwojowych, chorób jest niekwestionowaną wartością.
   rozwiń zwiń