Tomasz Teluk: racjonalna cywilizacja stała się bezradna wobec pandemii

2020-05-02, 08:19

Tomasz Teluk: racjonalna cywilizacja stała się bezradna wobec pandemii
Protestujący w czasie Święta Pracy we Francji. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

- Polska jest na całe szczęście kilka kroków za Zachodem i widać to w naszym podejściu do pandemii. Taktyka Polski, by ograniczyć ilość zachorowań, okazuje się najbardziej etyczną drogą i uchroniła nas przed kataklizmem, który miał miejsce we Włoszech - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, publicysta.

Posłuchaj

Tomasz Teluk o etyce chrześcijańskiej w Europie w czasie pandemii ("Wojna Cywilizacji")
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji była etyka chrześcijańska w czasach pandemii koronawirusa. - Człowiek od czasów powojennych stał się istotą bardzo racjonalną. Zaczął rozumować w ten sposób i zaczął posługiwać się językiem teorii i psychologii. W czasie pandemii okazało się jednak, że cała cywilizacja stała się bezradna i trzeba zmienić swoje myślenie także w kwestiach wartości. Okazuje się, że efekty dotychczasowego sposobu myślenia są przerażające - zaznaczył rozmówca.

- Osoby starsze stanowią większość wszystkich zgonów przez COVID-19, a prawdziwa czystka jest w domach spokojnej starości, gdzie Europejczycy oddawali swoich rodziców. Na Zachodzie uznaje się także, że ich życie jest bezwartościowe i nie ma sensu ich leczy - dodał.

Powiązany Artykuł

pixabay niedziela palmowa 1200.jpg
Ks. prof. Jan Przybyłowski: czas pandemii to także okazja do refleksji nad sobą samym

"Musimy być zjednoczeni"

- Jak można zastanawiać się nad ratowaniem życia, a w tym samym czasie ofiaruje się seniorom zejście z tego świata pod jakimiś banalnymi argumentami? Uważam, że jest to nie do pogodzenia. Na szczęście Polska jest kilka kroków za Zachodem i widać nasze podejście do pandemii. Taktyka Polski, by ograniczyć ilość zachorowań, okazuje się najbardziej etyczną drogą i uchroniła nas przed kataklizmem, który miał miejsce we Włoszech - zwrócił uwagę gość Polskiego Radia 24.

- Jak długo będziemy zakorzenieni w chrześcijaństwie, tak długo będziemy podlegali ideologicznym atakom. Europa może zbudować alternatywę na wartościach chrześcijańskich i w sposób systemowy będziemy mogli sprzeciwić się ideologiom lewicowym - ocenił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Jego zdaniem "musimy być zjednoczeni jako Europa Środkowa, a także jako kraje bałtyckie, by dawać alternatywę dla ludzi Zachodu, którzy już powoli zaczynają zazdrościć nam wolności religijnej oraz tego, że żyjemy jeszcze w normalnych krajach".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Tomasz Teluk

Data emisji: 02.05.2020

Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej