X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Bonikowska o kształcie UE: Wspólnota jest w ciągłej budowie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 21:07
- Unia Europejska jest w ciągłej budowie, a koniec tego procesu zależy od państw członkowskich. Kiedy wstępowaliśmy do UE, była to mniejsza wspólnota. Łatwiej się nią zarządzało i podejmowało decyzje. Państwa były też bliższe sobie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec podobnych gróźb się nie używa - pisze we wtorek brytyjski "Daily Telegraph". Głosy takie jak ten pojawiają się w zagranicznej prasie z uwagi na otwarty konflikt UE z takimi krajami jak Polska czy Węgry.

1200 polska unia europejska flaga free shutterstock (1).jpg
"PE to jest scena, na której takie spektakle obserwujemy cyklicznie". Publicystka o sprawie Polski w UE

Pozycja UE

Dr Kamil Zajączkowski zwrócił uwagę na zmiany, jakie spotkały Wspólnotę na przestrzeni lat. - Musimy pamiętać, że UE na początku XXI wieku była zupełnie inaczej postrzegana w świecie i inaczej widziała także swoje miejsce. Typowym przykładem tego jest dokument o Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. UE buduje tam swoją pozycję jako podmiotu, który przez instrumenty ekonomiczne i polityczne będzie dbał o bezpieczeństwo - powiedział.

- W 2016 roku zupełnie inaczej postrzegano już pozycję UE. Wskazywano, że wspólnota znajduje się w kryzysie wewnętrznym i zewnętrznym. Pokazuje to, jak na przestrzeni lat wszystko się zmieniło. Miało to oczywiście także wpływ na działania wewnętrzne - ocenił.

Czytaj także:

Dr Małgorzata Bonikowska wyraziła taką samą opinię. Zaznaczyła, że przed wstąpieniem do Wspólnoty krajów z przeszłością komunistyczną wszyscy jej członkowie mieli podobny status i historię. - Unia Europejska jest w ciągłej budowie, a koniec tego procesu zależy od państw członkowskich. Kiedy wstępowaliśmy do UE, była to mniejsza wspólnota. Łatwiej się nią zarządzało i podejmowało decyzje. Państwa były też bliższe sobie - podkreśliła.

- W pierwszych państwach członkowskich mieliśmy do czynienia z mniej więcej podobną historią państw czy ich statusem materialnym. Żadne z nich nie miało u siebie komunizmu. Kiedy dołączyliśmy do Wspólnoty my i kolejne państwa, to powstała inna UE - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Posłuchaj
25:06 PR24_mp3 2021_10_26-20-33-25.mp3 dr Małgorzata Bonikowska i dr hab. Kamil Zajączkowski o Unii Europejskiej ("Kontrapunkt")

 


***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 26.10.2021

Godzina: 20:33

dz

Czytaj także

"To dzisiejsza targowica". Prof. Legutko o zachowaniu opozycji w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:54
- Obecni "targowiczanie" mówią, że oni to wszystko robią dla Polski. Ale dążąc do poddania państwa kontroli zewnętrznego suwerena, dopuszczają się zdrady - mówi europoseł PiS prof. Ryszard Legutko w tygodniku "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarina Barley znów atakuje Polskę i Węgry. "Chcą zmienić nasze rozumienie demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 20:25
Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w wypowiedzi dla niemieckich mediów po raz kolejny zaatakowała Polskę i Węgry. - W przypadku Polski i Węgier mamy dwa kraje, które od kilku lat starają się zmienić nasze rozumienie demokracji i praworządności - powiedziała wiceprzewodnicząca PE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór z TSUE. Daily Telegraph: Polacy mają prawo domagać się, by zasady w UE były stosowane jednakowo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:52
W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma - pisze we wtorek brytyjski "Daily Telegraph".
rozwiń zwiń