X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Talibowie walczą o uznanie międzynarodowe. Dr Górka-Winter: dla nich to sprawa kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 21:02
- Dla talibów sprawa uznania międzynarodowego jest kluczowa. Dwa miesiące po przejęciu władzy bez większego oporu sprawia, ich zdaniem, że władza w Afganistanie powinna zostać uznana - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z UW. Gościem "Kontrapunktu" był także Marcin Krzyżanowski z Warsaw Institute. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Getmilitaryphotos/ Shutterstock

Prowadzone w Katarze przez USA rozmowy z talibami, pierwsze od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem, były "szczere i profesjonalne" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dzisiaj swoje rozmowy prowadzą przedstawiciele UE.

talibowie 1200 pap (1).jpg
Afganistan wróci do obcinania rąk i egzekucji. Jest reakcja USA

Pieniądze

Dr Beata Górka-Winter podkreśla, że dążeniem do uznania międzynarodowego kryją się przede wszystkim interesy ekonomiczne. - Dla talibów sprawa uznania międzynarodowego jest kluczowa. Dwa miesiące po przejęciu władzy bez większego oporu sprawia, ich zdaniem, że władza w Afganistanie powinna zostać uznana. Zapewnili sobie pełną dominację nad krajem i konsekwentnie to podkreślają - powiedziała.

- Według talibów nie ma dziś żadnej przesłanki, aby zostali uznani jako legalna władza polityczna. Pozwoliłoby to im oczywiście przejąć kontrolę nad środkami, o które zabiegają. Afganistan dzisiaj jest ekonomicznie słaby i pogrążony w kryzysie - dodała.

Czytaj także: 

Marcin Krzyżanowski odniósł się do najdłużej trwających walk w Dolinie Pandższeru. - Z punktu widzenia międzynarodowego, opór w Pandższeru nie wpływa na kwestię uznania międzynarodowego. Ruch, który sprzeciwił się talibom, jest wysoce problematyczny z formalnego punktu widzenia. Nie uważa się go za kontynuację rządu Afganistanu - zaznaczył.

- Narodowy front oporu, który jest w Pandższeru, występuje pod inną flagą i ze swoimi postulatami. Nie roszczą sobie prawa do kontynuacji. Jest to typowy ruch oporu - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:10 PR24_mp3 2021_10_12-20-33-24.mp3 Marcin Krzyżanowski i dr Beata Górka-Winter o sytuacji w Afganistanie ("Kontrapunkt")

 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: Marcin Krzyżanowski (Warsaw Institute, były polski dyplomata w Afganistanie), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski, uczestnik misji eksperckich w Afganistanie)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina: 20:33

dz

Czytaj także

Kabul: zamach bombowy podczas nabożeństwa żałobnego matki rzecznika talibów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 19:24
Silna eksplozja, do jakiej doszło w niedzielę po południu w pobliżu meczetu Eid Gah, drugiego co do wielkości w Kabulu, pociągnęła za sobą wiele ofiar wśród ludności cywilnej - przekazali talibowie. Według BBC zginęło co najmniej osiem osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Afganistanie. Talibowie zaczynają znów wydawać paszporty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:54
Afganistan zaczyna znów wydawać paszporty. Ogłosili to przedstawiciele talibów. Przez ostatnich kilka tygodni nie było to możliwe, bo system zatkał się w wyniku ogromnej liczby Afgańczyków, którzy chcieli uciec z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne spotkanie przywódców G20. Uzgodniono strategię pomocy dla Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 17:30
Uczestnicy nadzwyczajnego wirtualnego szczytu grupy G20 - skupiającej najpotężniejsze gospodarczo państwa świata - uzgodnili w Rzymie strategię pomocy Afganistanowi. Szczyt zorganizowany został przez premiera Włoch, które w tym roku przewodniczą grupie.
rozwiń zwiń