X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ani wolne, ani uczciwe, nie miały nic wspólnego z demokratycznym procesem". Dr Bryc o wyborach w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 21:23
- Rosjanie nie mieli wyboru, ponieważ partie polityczne, które można było wybrać, były na licencji Kremla ​- mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie z UMK. Gościem audycji był też dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: twitter.com/President of Russia

Goście PR24 rozmawiali o wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej, jak one wyglądały i jak reagował na nie świat, analitycy oraz komentatorzy. Po przeliczeniu 100 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Rosji rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,82 proc. głosów. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) uzyskała 18,93 proc. głosów.

Dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zauważyła, że to, z czym Rosjanie mieli do czynienia i co oficjalnie nazwano wyborami, było tak naprawdę plebiscytem władzy.

"Operacja specjalna, a nie wybory"

- Ja nazywam to często operacją specjalną, która miała na celu doprowadzić do potwierdzenia konstytucyjnej większości partii kremlowskiej. To nie były wybory ani wolne, ani uczciwe i z faktycznym procesem demokratycznego wyboru nie miały wiele wspólnego - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

zapad 1200.jpg
"To największe od 40 lat manewry w Europie". Prof. Grochmalski o ćwiczeniach Zapad-21

7,55 proc. w wyborach w Rosji otrzymała populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego. Partia Sprawiedliwa Rosja-Za Prawdę otrzymała 7,46 proc. Pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła partia Nowi Ludzie, z wynikiem 5,32 proc.

Dr Szymon Kardaś, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich dodał, że kiedy mowa o wyborach w Rosji, należy raczej powiedzieć, iż były to tzw. wybory. Jeśli rozszerzyć problem, patrząc np. także na Białoruś, czyli na kraje leżące w przestrzeni poradzieckiej, należy każdą wypowiedź opatrzyć "specjalnym słownikiem".

"Nie były uczciwe i wolne"

- Pojęcia używane w demokratycznych krajach mają się nijak do takich państw jak Rosja czy Białoruś. Dla kręgu zachodniego czym innym są wybory parlamentarne. W krajach poradzieckich wybory nie mają nic wspólnego z wolnością czy uczciwością - zauważył dr Szymon Kardaś.

Tegoroczne wybory były pierwszymi w Rosji wyborami parlamentarnymi z trzydniowym głosowaniem (od piątku do niedzieli). Takie rozwiązanie przyjęto w zeszłym roku podczas głosowania nad zmianami w konstytucji. Wówczas władze uzasadniały wydłużone głosowanie sytuacją epidemiczną w Rosji.

Posłuchaj
26:18 PR24_mp3 2021_09_21-20-32-48.mp3 Dr A. Bryc i Sz. Kardaś o wyborach w Rosji ("Kontrapunkt")

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie z UMK i dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Data emisji: 21.09.2021

Godzina: 20:32

Czytaj także

Wokalistka TATU zostanie politykiem. Chce walczyć z wrogami Putina

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 23:40
Była wokalistka kontrowersyjnego duetu TATU Julia Wołkowa ogłosiła, że przygotowuje się do kariery politycznej. Gwiazda chce startować w wyborach z ramienia partii Jedna Rosja i zapowiedziała, że będzie walczyć z rywalami Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz rezultat został sfałszowany w najbardziej prymitywny sposób". Nawalny o wyborach w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 18:00
Uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ocenił, że "inteligentne głosowanie" - czyli jego strategia głosowania w wyborach parlamentarnych - było skuteczne, ale rezultat został "ukradziony" poprzez sfałszowanie wyników.
rozwiń zwiń