X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba państwowości została zdana". Ekspert o 30 latach niepodległości Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 21:37
- Wojna na Ukrainie, mimo że nadal jest najpoważniejszym wyzwaniem przed jakim stoi państwo, ma coraz mniejsze znaczenie. Największa dla Ukraińskiej państwowości próba, została zdana przez państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także Jarosław Guzy.
Marsz z okazji 30 rocznicy niepodległości Ukrainy
Marsz z okazji 30 rocznicy niepodległości UkrainyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

30 lat temu Ukraina ogłosiła niepodległość. Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie uznała niepodległość byłej radzieckiej republiki. Główną ulicą Kijowa, Chreszczatykiem, przeszła parada wojskowa z okazji Dnia Niepodległości. Przemówienie wygłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, ale też polscy żołnierze i lotnicy.

forum AD i WZ 1200.jpg
"Europa nie kończy się na Bugu". Prezydenci Polski i Ukrainy w "Die Welt"

"Niepodległość jest niepodważalna"

Zdaniem Jarosława Guzego przebieg wojny z Rosją pokazał, że Ukraina jest silnym państwem. - Rosjanie na Ukrainie źle skalkulowali sytuację. Putin i jego elita na Kremlu nie wyobraża sobie, że Ukraińcy są narodem i mają jakieś fundamenty. Ta błędna kalkulacja doprowadziła do zatrzymania Rosji - powiedział.

- Podczas wojny wykonano także jedną rzecz, która nie była klarowana przez dłuższy czas istnienia Ukraina. W gruncie rzeczy zdeterminowano kurs polityki ukraińskiej jeśli chodzi o aspiracje. Wcześniej mieliśmy do czynienia z chaosem czy zostać z Rosją czy zachodem. Teraz, po ataku Rosji, stało się to jasne - podkreślił.

Czytaj również:

Wojciech Konończuk także wskazuje na przebieg wojny, jak elementu instruującego siłę niepodległej Ukrainy. - Wojna na Ukrainie, mimo że nadal jest najpoważniejszym wyzwaniem przed jakim stoi państwo, ma coraz mniejsze znaczenie. Największa dla Ukraińskiej państwowości próba, została zdana przez państwo. Pamiętajmy, że Rosjanie od początku mieli plan maksimum - powiedział.

- Celem generalnym Rosji było zdestabilizowanie całego południowego wschodu Ukrainy. To się nie udało i pokazuje, że projekt państwowości Ukraińskiej się udał. Nawet w tych regionach, gdzie bardziej mówi się po rosyjsku niż ukraińsku - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:41 PR24_mp3 2021_08_24-20-33-49.mp3 Jarosław Guzy i Wojciech Konończuk o Ukrainie ("Kontrapunkt")

***

Audycja: "Kontrapunkt"

ProwadzącyPaweł Lekki

Goście:  Jarosław Guzy (PAP), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Prezydent w Kijowie: Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:33
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie uznaje nielegalnej okupacji oraz aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską. W przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy Krymskiej w Kijowie prezydent mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kijowie podpisano Deklarację Krymską. Po raz pierwszy na poziomie międzynarodowym Rosję uznano za okupanta

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 16:06
Uczestnicy odbywającego się w Kijowie szczytu Platformy Krymskiej podpisali wspólną deklarację, w której m.in. zawarto nieuznanie bezprawnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że inicjatywa przywróciła sprawę okupowanego Krymu na międzynarodową agendę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat wolnej Ukrainy. Jan Piekło: jej niepodległość jest niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 14:55
- Polska i Kanada to te kraje, które jako pierwsze na świecie uznały niepodległość Ukrainy - przypomniał w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.
rozwiń zwiń