X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Joe Biden nadszarpnął prestiż Ameryki". Jarosław Guzy o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:27
- Bardzo nieudolne wycofanie wojska USA z Afganistanu i sposób, w jaki zostało przeprowadzone, bardzo narusza wizerunek Stanów Zjednoczonych jako światowego lidera, który Joe Biden bardzo stara się odbudowywać - ocenił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM. - Prestiż Joe Bidena jako lidera wolnego, zachodniego  świata, to też prestiż Ameryki. Joe Biden ewidentnie go nadszarpnął - zgodził się Jarosław Guzy z PAP. 
Afgańczycy oczekujący na ewakuację przed lotniskiem w Kabulu
Afgańczycy oczekujący na ewakuację przed lotniskiem w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

Decyzja o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu była "katastrofalnym błędem" Joe Bidena - ocenia "Der Spiegel". Zdaniem niemieckiego tygodnika to przekonanie Bidena, że "potrafi ocenić sytuację lepiej niż ktokolwiek inny, utorowało drogę do katastrofy", a teraz może "zrujnować jego prezydenturę".

joe biden 1200 .jpg
Prof. Lewicki: Afganistan określi politykę USA na dekady, jak Wietnam

- Ten kryzys był wielką próbą dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, obojętne, kto by nim był. I tej próbie Joe Biden absolutnie nie podołał, to jest kwestia jakości przywództwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP. - Amerykanie jednak w ramach swojego ustroju nakładają na prezydenta szczególne obowiązki, on jest m.in. głównodowodzącym sił zbrojnych. Od niego wymaga się tego, co się nazywa "leadership quality" - czyli jakości przywództwa, sprawności w działaniu, decyzyjności, całej masy uniwersalnych przymiotów. Tutaj Joe Biden absolutnie się nie wykazał - ocenił publicysta. 

Czytaj także: 

Gość "Kontrapunktu" ocenił, że "prestiż Joe Bidena jako lidera wolnego, zachodniego  świata, to też prestiż Ameryki". - Joe Biden ewidentnie go nadszarpnął. Na pewno przełoży się to na oceny jego przez własnych obywateli i tych wyborców, którzy na niego głosowali - przyznał Jarosław Guzy.

"Narusza wizerunek USA jako światowego lidera"

- Do wyborów prezydenckich jest bardzo daleko, jeszcze Amerykanie mogą o tym ciosie - bo to niewątpliwie jest potężny cios dla prezydentury Bidena, największy błąd, jaki dotychczas popełnił, mogą zapomnieć, ale nie jest wykluczone, że to faktycznie zaważy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM.  W ocenie gościa "Kontrapunktu", o odbiorze tej sprawy w USA zadecyduje m.in. sposób, w jaki USA uporają się z kryzysem uchodźczym z Afganistanu. - Jeszcze wiele się może wydarzyć, ale wydaje mi się, że niekoniecznie na lepsze, jeśli chodzi o Bidena. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć - wskazywał gość PR24. 

Czytaj także: 

- To wycofanie wojska USA z Afganistanu, bardzo nieudolne, sposób, w jaki zostało to przeprowadzone, bardzo narusza wizerunek Stanów Zjednoczonych jako światowego lidera, który Joe Biden bardzo stara się odbudowywać - ocenił Mateusz Piotrowski z PISM. 

Posłuchaj
25:34 Kontrapohnkt PR24_mp3 2021_08_17-20-33-28.mp3 Jarosław Guzy i Mateusz Piotrowski o konsekwencjach kryzysu w Afganistanie ("Kontrapunkt"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

ProwadzącyPaweł Lekki

Goście:  Jarosław Guzy (PAP), Mateusz Piotrowski (PISM)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

Kabul dla USA niczym Sajgon? Dr Boćkowski: upadek Afganistanu jest spektakularny

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:52
- Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, tak teraz, przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie służby - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazuje klasę prezydenta i to, jakim jest politykiem". Napieralski o wystąpieniu Bidena

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:08
- Nie można sytuacji w Afganistanie przypisywać obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, bo ta decyzja zapadła wcześniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. Stwierdził też, że wzięcie przez Joe Bidena odpowiedzialności za rozwój sytuacji w Afganistanie "pokazuje klasę prezydenta, i to, jakim on jest politykiem". 
rozwiń zwiń