X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fundusz Odbudowy. Dr hab. Kamil Zajączkowski: trzeba pamiętać, że to jest mechanizm tymczasowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 21:08
- Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej jest nowym, ale tymczasowym instrumentem. Nie jest to mechanizm, który byłby powtarzany. Ten fundusz należy ściśle postrzegać razem z wieloletnim programem budżetowym Unii Europejskiej - powiedział o środkach unijnych przeznaczonych na likwidację skutków pandemii koronawirusa dr hab. Kamil Zajączkowski z Europejskiego Centrum Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także Krzysztof Kokoszczyński.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Hadrian/Shutterstock

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, który zostanie przekazany do Sejmu. Od ratyfikacji tej ustawy zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-2027, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, których łączna wartość wynosi 770 mld zł. Sejm przegłosował ustawę pozwalającą na wykorzystanie środków.

fomid-21504471 1200.jpg
Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

"Tymczasowy instrument"

Dr hab. Kamil Zajączkowski podkreślił, że środki związane z Planem Odbudowy nie są cyklicznym, ale jednorazowym wsparciem gospodarek krajów Unii Europejskiej. - Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej jest nowym, ale tymczasowym instrumentem. Nie jest to mechanizm, który byłby powtarzany. Ten fundusz należy ściśle postrzegać razem z wieloletnim programem budżetowym Unii Europejskiej - powiedział.

- W Funduszu Odbudowy są ściśle określone kwestie, na które trzeba wydawać pieniądze. Jest tam dokładnie napisane, że ponad 37 proc. musi być wydane na szeroko pojęte kwestie zmian klimatycznych. Co najmniej 20 proc. musi zostać przeznaczone na transformację cyfrową - dodał.

Czytaj także: 

Krzysztof Kokoszczyński zaznaczył, że o skuteczności wydatkowania tych pieniędzy będzie decydowała surowa ocena Planów Odbudowy przygotowanych przez konkretne państwa członkowskie. - Sama nazwa wskazuje na to, że pieniądze z funduszu są przeznaczone na odbicie gospodarki Unii Europejskiej. Część planów krajowych traktuje to nie jako środki na długotrwałą perspektywę, ale doraźnie na aktualne potrzeby - powiedział.

- To, czy środki z Funduszu Odbudowy będą przeznaczone na długofalowe perspektywy inwestycyjne, będzie zależało od tego, jak surowo będą oceniane Krajowe Plany dotyczące wydatkowania tych pieniędzy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:32 PR24_mp3 2021_05_04-20-33-28.mp3 dr hab. Kamil Zajączkowski i Krzysztof Kokoszczyński o środkach z Funduszu Odbudowy ("Kontrapunkt")

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW), Krzysztof Kokoszczyński (dziennikarz specjalizujący się w sprawach europejskich)

Data emisji: 04.05.2021

Godz. emisji: 20.35

dz

Czytaj także

Ratyfikacja unijnego Funduszu Odbudowy. Sejmowe komisje przyjęły projekt

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:10
Sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, czyli zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma on posłużyć do odnowienia i pobudzenia europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Patryk Słowik: Koalicja Obywatelska się zakiwała

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:11
- Koalicja Obywatelska w ostatnich tygodniach się zakiwała. Z jednej strony chciałaby przewodzić opozycji walczącej z PiS, ale problem w tym, że nikt z nią nie chciał tego robić. Z drugiej strony stanęłaby w jednym rzędzie z Solidarną Polską - powiedział o głosowaniu nad Krajowym Planem Odbudowy Patryk Słowik, publicysta Wirtualnej Polski. Gościem "Debaty dnia" w Polskim Radiu 24 był także Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy solidarnie skorzystać z tej szansy". Bohdan Rzońca o głosowaniu nad Krajowym Planem Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:25
- Mówimy dzisiaj o ogromnej szansie wsparcia budżetu Polski przez budżet UE. Z tych pieniędzy skorzystają ludzie na samym dole, tam, gdzie chodzi o szkoły, szpitale czy inwestycje, a nie pan Borys Budka - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS).
rozwiń zwiń