X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zachód będzie musiał odpowiedzieć sankcjami". Prof. Kamil Zajączkowski o stosunkach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 22:21
- Stosunki z Rosją w perspektywie krótko i średnioterminowej nie będą lepsze. Niespójny w stosunkach z Rosją Zachód będzie musiał w końcu odpowiedzieć sankcjami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem była również dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Audio
  • Prof. Kamil Zajączkowski i dr Agnieszka Bryc o stosunkach Rosja-Zachód (Kontrapunkt)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nikolay Antonov

Stan zdrowia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest tylko jednym z wielu punktów zapalnych w relacjach między Rosją a Zachodem. Wcześniej administracja Joe Bidena nałożyła na Kreml kolejne sankcje, co zbiegło się z napięciami związanymi z gromadzeniem przez Rosję wojsk na granicy Ukrainy oraz skandalem szpiegowskim w Czechach.


władimir putin free shutter 1200.jpg
"Putin próbuje rozegrać Wielkiego Szlema". Marek Budzisz o sytuacji międzynarodowej

Zdaniem prof. Kamila Zajączkowskiego stosunki z Rosją w perspektywie krótko i średnioterminowej nie będą lepsze, a niespójny Zachód będzie musiał w końcu odpowiedzieć sankcjami. - Nie istnieje nawet przewidywalna polityka UE wobec Moskwy. Unia będzie musiała ją w końcu stworzyć. Pewnie będzie to polegało na dialogu w sprawach globalnych, a z drugiej strony będzie to polityka sankcji, polityka kija i marchewki.  Bardzo ważne w tym kontekście będą relacje transatlantyckie USA-UE - tłumaczył. 

Natomiast dr Agnieszka Bryc podkreśliła, że Zachód z dużym trudem, ale jednak się konsoliduje. - Władimirowi Putinowi nie jest już dzisiaj lekko grać słabościami Zachodu, jak miało to miejsce podczas aneksji Krymu. Putin dąży do tego, by przełamać impas gospodarczy, Rosja nie dobiła się też do tego, by wejść do kręgu "koncertu mocarstw", czyli najważniejszych państw świata. Być może jest tak, że wszystkie zabiegi związane z Donbasem i Ukrainą są próbą przełamania tego stanu. Doprowadzenie do sytuacji, że przestraszone perspektywą wojny zachodnie społeczeństwa wytworzyłyby presję na swoje rządy, które z kolei musiałyby zrobić wiele, aby wojnie zapobiec. Putin wie, że Zachód daje się rozgrywać za każdym razem na podobnych zasadach. Dziś jest moment, że państwa zachodnie muszą zdecydować czy ulegają Rosji, czyli ustępują i podejmują dialog z nadzieją, że Rosję można zmienić. Chyba że zdecydują się na prawdziwe sankcje i użyją metod Putina: nie siły argumentów, ale argumentów siły - podsumowała dr Bryc. 


Posłuchaj
24:37 PR24_mp3 2021_04_20-20-33-23.mp3 Prof. Kamil Zajączkowski i dr Agnieszka Bryc o stosunkach Rosja-Zachód (Kontrapunkt)

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Gościedr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.04.2021

Godz. emisji: 20.33

PR24/tj

Czytaj także

Sytuacja w Donbasie. Piotr Cywiński: UE stoi z boku i nie chce konfliktu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 11:04
- Miejmy nadzieję, że w stosunkach Moskwa-Waszyngton mamy tylko do czynienia z napinaniem mięśni. UE stoi z boku i widać, że nie chce konfliktu z Rosją. Chce rozwiązania tego problemu, ale nie ma pomysłu, jak to zrobić - powiedział o sytuacji związanej z gromadzeniem się rosyjskich wojsk wokół Ukrainy Piotr Cywiński, publicysta "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein.
rozwiń zwiń