X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relacje UE-Wielka Brytania. Dr Lewandowski: Brytyjczycy są oskarżani o szczepionkowy nacjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 21:12
- Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - powiedział o oskarżeniach wobec Brytyjczyków dotyczących blokowania dostaw szczepionek AstraZeneca do Unii Europejskiej dr Wojciech Lewandowski. Gościem audycji "Kontrapunkt" była także dr Małgorzata Bonikowska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TheaDesign/shutterstock

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii zarzucając jej łamanie umowy brexitowej. To pierwsze postępowanie po zakończeniu okresu przejściowego, w którym Londyn był związany unijnym prawem i tym samym odzyskaniem suwerenności prawnej. Wcześniej ze strony Szefa Rady Europejskiej pojawiły się zarzuty o blokowanie eksportu szczepionek do UE czemu kategorycznie zaprzeczył B.Johnson.

Tomasz Latos 1200.jpg
Branża farmaceutyczna. Tomasz Latos: w czasie kryzysu lekowego trzeba myśleć o tym, co rodzime

Okres porozwodowy

Dr Małgorzata Bonikowska powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że zaostrzenie relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest podyktowane ogólnoświatowymi nastrojami związanymi ze szczepionką. - Mamy ogólne napięcie emocjonalne wokół szczepionek. Nie jest to tylko problem relacji UE-Wielka Brytania. UE kierowała się prostym założeniem, aby wszyscy obywatele wspólnoty mieli równy dostęp do szczepionek i stąd wspólne zamówienia. Okazało się, że problem jest z wywiązywaniem się z umów przez firmy farmaceutyczne. Nie wiemy jaka jest prawda i zrzucanie winy na to, że Londyn blokuje ekspert jest wygodne dla Unii, ale nie sprzyja wzajemnym relacjom - powiedziała.

Ekspert zaznaczyła, że wzajemne relacje znacznie osłabił brexit. - Ten okres porozwodowy jest trudny dla wielu stron, dlatego że sprawdzają się prognozy niedobre. W styczniu handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską spadł o 40 proc. W niektórych obszarach jest to nawet 90 proc. Jest to spełnienie wizji, które mówiły że Brexit nie będzie sprzyjać relacjom handlowym - powiedziała.

Czytaj także:

Dr Wojciech Lewandowski zaznaczył, że postęp w szczepieniach na Wyspach wynika po prostu z lepszego przygotowania władz Brytyjskich. - Wydaje się, że Brytyjczycy przygotowali się zdecydowanie lepiej do szczepień niż UE. Podpisali wcześniej kontrakty na zakup szczepionek już wtedy, kiedy nie było wiadomo czy będą one działać. Firma AstraZeneca zdaje się mieć najgorszą prasę w Europie, a Brytyjczycy zagwarantowali sobie w umowie prawo pierwokupy w tej firmie i ona wywiązuje się z tych zobowiązań - podkreślił.

- Podejrzewam, że te fakty mogą nie służyć sferze emocjonalnej we wspólnych relacjach. Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:01 PR24_mp3 2021_03_16-20-33-29.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska i dr Wojciech Lewandowski o relacjach EU-Wielka Brytania ("Kontrapunkt")

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Wojciech Lewandowski (UW)

Data emisji: 16.03.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Czytaj także

"Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że jest bezpieczna i skuteczna". Prof. Gut o szczepionce AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:24
- Jeżeli więc inni nie chcą produktu tak dobrze sprawdzającego się w Wielkiej Brytanii - kupmy go, ile się da. Może się okazać, że szybko zechcą go od nas odkupować. Gdybyśmy mieli tę szczepionkę dla wszystkich chętnych, to w miesiąc lub dwa byśmy znacząco opanowali epidemię - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie koncern ten ma teraz problemy w niektórych krajach, bo szybciej zdecydował się na dostawy do Wlk. Brytanii. - To wielka gra interesów - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka AstraZeneca. Publicysta: wszystko wskazuje na to, że państwa do niej wrócą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 19:02
- Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej niebawem państwa, które zaprzestały szczepień AstraZeneca do nich powrócą. Nie oznacza, że ich decyzja była zła. Podyktowana została pewnymi ustaleniami - powiedział o decyzji państw, które zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca Patryk Słowik, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem "Debaty dnia" był także Igor Szczęsnowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne dostawy szczepionek w drodze do Polski. Prezes RARS podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:45
- Kolejna dostawa 65 tys. szczepionek przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca planowana jest w piątek, a 210 tys. dawek preparatu od Moderny ma dotrzeć w sobotę - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
rozwiń zwiń