X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polityka zagraniczna USA wobec Rosji i Niemiec. Guzy: zagadką jest, jak to się skończy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 21:49
- Ta sprawa rozgrywa się przed naszymi oczyma. Jest zagadką, jak to się skończy. Oczywiście Republikanie mają prawo czuć się zaniepokojeni i chętnie wykorzystują polityczną okazję, żeby sprawdzić Joe Bidena, na ile jego deklaracje o twardej polityce wobec Rosji mają pokrycie w faktach - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" był także dr hab. Kamil Zajączkowski. 
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki Narewskiej
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki NarewskiejFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz wstrzymał procedurę nominacji na nowego szefa CIA Williama Burnsa, żądając od administracji prezydenta USA Joe Bidena wprowadzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Iwo Bender 1200.jpg
"Inwestycja zagraża Polsce, należy się cieszyć z tych słów". Iwo Bender o wypowiedzi Wendy Sherman o Nord Stream 2

 - Problemem Bidena jest to, że chce jednocześnie prowadzić twardą politykę wobec Rosji, co deklaruje, i deklaruje również miękką politykę wobec Niemiec, a mamy do czynienia ze współpracą niemiecko-rosyjską. W świetle tych faktów, które znamy, tzn. toczą się zakulisowe negocjacje niemiecko-amerykańskie z administracją Bidena, bo za Trumpa takich nie było, możemy wydedukować, że administracja Bidena chce coś wymusić na Niemcach, a ci przeciągają sprawę - podkreślił redaktor Guzy.

Jak zaznaczył Jarosław Guzy, Niemcy nie zdają sobie sprawy z tego, że u Amerykanów nie wszystko przelicza się na pieniądze. - Amerykanie wydają mnóstwo pieniędzy na politykę międzynarodową w sensie realizacji strategicznych celów. Nie chodzi im o to, żeby zarabiać pieniądze, ale o cele, które mają inną walutę. Widać, że Niemcy tej waluty nie rozumieją. Nie rozumieją tej kwestii Nord Stream 2, bo to, jak bardzo rząd niemiecki jest zdeterminowany, by dokończyć tę inwestycję, po prostu zdumiewa w świetle wszystkich faktów, które znamy. (...) Niemcy grają w zupełnie inną grę niż Amerykanie. Pytanie, czy Joe Biden zaakceptuje te reguły - dodał.


Posłuchaj
26:19 PR24_mp3 2021_03_09-20-32-43.mp3 Eksperci o polityce zagranicznej USA wobec Rosji ("Kontrapunkt")

 

- Wydaje mi się, że ta polityka Joe Bidena odnośnie do tego gazociągu Nord Stream 2 i niewprowadzanie tych sankcji schodzi na dalszy plan; część otoczenia Bidena mówi o tym, że one nie mają takiego znaczenia, że mają wymiar symboliczny. Mówiło się o tym, że Biden skupia się raczej na kwestiach cyberbezpieczeństwa, to jest podstawa jego działań wobec Moskwy i nie tylko - podsumował dr hab. Kamil Zajączkowski. 

  
Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (UW), Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 09.03.2021

Godz. emisji: 20.33

kmp

Czytaj także

"Decydować o tym będą przywódcy Niemiec i USA". Budzisz o kolejnych sankcjach przeciwko Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:23
- Niewykluczone, że mamy do czynienia z półśrodkiem, niewykluczone też, że mamy do czynienia z pierwszym krokiem - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, komentując nowe sankcje UE wobec Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:49
- Unia to z całą pewnością podmiot, który powinien bronić interesów swoich członków. Okazuje się jednak, że interes narodowy Niemiec może być utożsamiany z interesem UE jako całości. A przecież wiemy, że jest całkowita rozbieżność, jeśli chodzi o ocenę tego projektu przez z jednej strony Niemcy, Austrię, a z drugiej Polskę czy Słowację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" była również dr Agnieszka Bryc, politolog.  
rozwiń zwiń