X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:49
- Unia to z całą pewnością podmiot, który powinien bronić interesów swoich członków. Okazuje się jednak, że interes narodowy Niemiec może być utożsamiany z interesem UE jako całości. A przecież wiemy, że jest całkowita rozbieżność, jeśli chodzi o ocenę tego projektu przez z jednej strony Niemcy, Austrię, a z drugiej Polskę czy Słowację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" była również dr Agnieszka Bryc, politolog.  
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Piątkowy wideoszczyt UE ujawnił wśród przywódców duże różnice zdań co do tzw. strategicznej autonomii – pisze "Politico".

Witold Waszczykowski 1200.jpg
"Ma Polskę stygmatyzować i osłabiać gospodarczo". Waszczykowski o orzeczeniu TSUE

- Podstawowy problem, jaki widać było na wideo szczycie, że porozumienie jest inne. Właściwie dyskusja dopiero się rozpoczęła. Te stanowiska, z jednej strony Francji, z drugiej Polski, czy innych krajów naszego regionu, to jest drastyczna różnica - zaznaczył Jarosław Guzy.     

- Niemcy są gdzieś pośrodku, bo próbują pogodzić rzeczy, które są bardzo trudne do pogodzenia. Tło strategiczne jest istotne. Zwróciłbym uwagę, że ostatnio watek suwerenności UE - w komunikacie niemieckiego rządu dotyczącym jej naruszenia przez sankcje amerykańskie wobec Nord Streamu 2 - dodał redaktor. 
Jaka jest geneza projektu? - Wątek transatlantycki jest ważny, jeżeli mamy zrozumieć to, czym powinna być strategiczna autonomia UE. Pamiętajmy, że tak naprawdę to jest pomysł sprzed kilku lat, z 2016 roku. Był efektem tego, że już wtedy zaistniało referendum brexitowe, Chiny wzrastały w swojej potędze, a prezydent Trump pogarszał relacje z szeroko pojętymi partnerami europejskimi. Stąd pomysł znacznego usamodzielnienia się w stosunku do głównego partnera transatlantyckiego, jakim są Stany Zjednoczone - odpowiedziała dr Bryc. 
Posłuchaj
24:50 PR24_mp3 2021_03_02-20-33-35.mp3 Eksperci o projekcie strategicznej autonomii UE ("Kontrapunkt")
 
 
- Widać po prostu, że to pojęcie strategicznej autonomii jest jeszcze dalekie do zdefiniowania. I to nie polega na tym, że jest to problem językowy, czy pojęciowy w sensie właściwej definicji, ale po prostu ta strategiczna autonomia jest niemożliwa do osiągnięcia - podsumował Jarosław Guzy.
Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK), Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 02.03.2021

Godz. emisji: 20.33

kmp

Czytaj także

Zapowiedź kolejnych sankcji unijnych wobec Rosji. Dr Bryc: problemem UE jest brak woli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 20:12
- UE jest zdolna do bardzo silnego działania w stosunku do Rosji i nie bez powodu Rosjanie robią wszystko, by rozbić wspólne stanowisko UE. Problemem jest tutaj brak woli politycznej Unii - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń