Sytuacja w Rosji. Dr Małgorzata Bonikowska: Putin ma zagwozdkę, co zrobić z zachowaniem Nawalnego

2021-02-02, 21:02

Sytuacja w Rosji. Dr Małgorzata Bonikowska: Putin ma zagwozdkę, co zrobić z zachowaniem Nawalnego
Aleksiej Nawalny. Foto: Shutterstock/Gregory Stein

- Do działania publicznego weszli młodzi ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na większą krytykę, ale przede wszystkim sam Nawalny postępuje dziwnie z perspektywy władz. Putin ma zagwozdkę, co w ogóle robić z takiego rodzaju postępowaniem. Nie wiem, czy mają pewną strategię, jak wybrnąć z tego pata - powiedziała o sytuacji w Rosji w kontekście postaci Aleksieja Nawalnego dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr Adam Eberchardt.

Przedstawiciel Federalnej Służby Więziennej Aleksandr Jermolin poprosił we wtorek w sądzie w Moskwie o uchylenie wyroku w zawieszeniu wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, wydanego w 2014 roku i wykonanie orzeczonej wtedy kary 3,5 roku kolonii karnej. W niedzielę w Rosji w ponad stu miastach demonstrowano solidarność z Nawalnym. Niezależne media mówią o zatrzymaniu 5135 osób.

Powiązany Artykuł

Rosja USA free 1200.jpg
Stosunki amerykańsko-rosyjskie. Ekspert: Bidenowi nie zależy, żeby wpływać na decyzje Putina

"Do działania weszli młodzi ludzie"

Dr Małgorzata Bonikowska zauważyła, że do ruchu opozycyjnego weszli młodzi ludzie, którzy mają więcej odwagi niż starsi Rosjanie. - Reżim Putina trwa już 20 lat i ma pewne metody, którymi posługiwał się do tej pory. Mobilizacja wokół władzy w sytuacji zagrożenia, radykalne represje wobec wrogów, usuwanie przeciwników politycznych. W przypadku Nawalnego jest to chyba pierwszy raz, kiedy to nie działa - powiedziała.

Czytaj także:

- Do działania publicznego weszli młodzi ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na większą krytykę, ale przede wszystkim sam Nawalny postępuje dziwnie z perspektywy władz. Putin ma zagwozdkę, co w ogóle robić z takiego rodzaju postępowaniem. Nie wiem, czy mają pewną strategię, jak wybrnąć z tego pata. Stawia Putina w niezręcznej sytuacji, bo przede wszystkim wrócił. Wszystko relacjonuje w internecie, pokazuje swój lot i zatrzymanie. Władza reaguje jak do tej pory, tylko pytanie, czy to da efekt. Władza Putina jest coraz bardziej kwestionowana - oceniła.

Bezpieczeństwo władzy

Dr Adam Eberchardt powiedział, że dla Putina priorytetem jest zachowanie władzy. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość ruchu Nawalnego, w przypadku kiedy znajdzie się on w więzieniu. - Priorytetem Władimira Putina jest bezpieczeństwo jego władzy. Kwestie relacji z partnerami zachodnimi czy oburzenia światowej opinii publicznej są dla niego drugorzędne. Nawalny z wielu powodów generował zagrożenie dla Putina. Jego osoba budowała poczucie alternatywy wobec Putina. Ujawniał korupcje w państwie czy mobilizował ludzi do aktywności obywatelskiej także na prowincji. Wyrósł na zagrożenie i dlatego próbowano go zabić, a gdy to się nie udało, to wtrącono go do więzienia - powiedział.

Czytaj także:

- Rosyjski ruch protestu jest zorganizowany wokół Nawalnego. W sytuacji gdy znajdzie się w więzieniu, zabraknie osoby, która ma zdolność do prezentowania w sposób charyzmatyczny swoich poglądów. Jest tu wielki znak zapytania, czy ten ruch Nawalnego będzie nadal skuteczny jak do tej pory - dodał ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Eksperci o sytuacji w Rosji w kontekście Aleksieja Nawalnego ("Kontrapunkt") 24:30
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Adam Eberchardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 02.02.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Polecane

Wróć do strony głównej