X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja w Rosji. Dr Małgorzata Bonikowska: Putin ma zagwozdkę, co zrobić z zachowaniem Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 21:02
- Do działania publicznego weszli młodzi ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na większą krytykę, ale przede wszystkim sam Nawalny postępuje dziwnie z perspektywy władz. Putin ma zagwozdkę, co w ogóle robić z takiego rodzaju postępowaniem. Nie wiem, czy mają pewną strategię, jak wybrnąć z tego pata - powiedziała o sytuacji w Rosji w kontekście postaci Aleksieja Nawalnego dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr Adam Eberchardt.
Aleksiej Nawalny
Aleksiej NawalnyFoto: Shutterstock/Gregory Stein

Przedstawiciel Federalnej Służby Więziennej Aleksandr Jermolin poprosił we wtorek w sądzie w Moskwie o uchylenie wyroku w zawieszeniu wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, wydanego w 2014 roku i wykonanie orzeczonej wtedy kary 3,5 roku kolonii karnej. W niedzielę w Rosji w ponad stu miastach demonstrowano solidarność z Nawalnym. Niezależne media mówią o zatrzymaniu 5135 osób.

Rosja USA free 1200.jpg
Stosunki amerykańsko-rosyjskie. Ekspert: Bidenowi nie zależy, żeby wpływać na decyzje Putina

"Do działania weszli młodzi ludzie"

Dr Małgorzata Bonikowska zauważyła, że do ruchu opozycyjnego weszli młodzi ludzie, którzy mają więcej odwagi niż starsi Rosjanie. - Reżim Putina trwa już 20 lat i ma pewne metody, którymi posługiwał się do tej pory. Mobilizacja wokół władzy w sytuacji zagrożenia, radykalne represje wobec wrogów, usuwanie przeciwników politycznych. W przypadku Nawalnego jest to chyba pierwszy raz, kiedy to nie działa - powiedziała.

Czytaj także:

- Do działania publicznego weszli młodzi ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na większą krytykę, ale przede wszystkim sam Nawalny postępuje dziwnie z perspektywy władz. Putin ma zagwozdkę, co w ogóle robić z takiego rodzaju postępowaniem. Nie wiem, czy mają pewną strategię, jak wybrnąć z tego pata. Stawia Putina w niezręcznej sytuacji, bo przede wszystkim wrócił. Wszystko relacjonuje w internecie, pokazuje swój lot i zatrzymanie. Władza reaguje jak do tej pory, tylko pytanie, czy to da efekt. Władza Putina jest coraz bardziej kwestionowana - oceniła.

Bezpieczeństwo władzy

Dr Adam Eberchardt powiedział, że dla Putina priorytetem jest zachowanie władzy. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość ruchu Nawalnego, w przypadku kiedy znajdzie się on w więzieniu. - Priorytetem Władimira Putina jest bezpieczeństwo jego władzy. Kwestie relacji z partnerami zachodnimi czy oburzenia światowej opinii publicznej są dla niego drugorzędne. Nawalny z wielu powodów generował zagrożenie dla Putina. Jego osoba budowała poczucie alternatywy wobec Putina. Ujawniał korupcje w państwie czy mobilizował ludzi do aktywności obywatelskiej także na prowincji. Wyrósł na zagrożenie i dlatego próbowano go zabić, a gdy to się nie udało, to wtrącono go do więzienia - powiedział.

Czytaj także:

- Rosyjski ruch protestu jest zorganizowany wokół Nawalnego. W sytuacji gdy znajdzie się w więzieniu, zabraknie osoby, która ma zdolność do prezentowania w sposób charyzmatyczny swoich poglądów. Jest tu wielki znak zapytania, czy ten ruch Nawalnego będzie nadal skuteczny jak do tej pory - dodał ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:30 PR24_mp3 2021_02_02-20-33-06.mp3 Eksperci o sytuacji w Rosji w kontekście Aleksieja Nawalnego ("Kontrapunkt")

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Adam Eberchardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 02.02.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Burza wokół zdjęcia z protestu przeciwko zatrzymaniu Nawalnego. "Kojarzy się z II wojną światową"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:55
- W Rosji trwa burza wokół zdjęcia z niedzielnej demonstracji w Petersburgu w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, na którym policjanci prowadzą kolumnę zatrzymanych młodych ludzi, ci zaś mają ręce podniesione i założone z tyłu głowy, jak żołnierze wzięci do niewoli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksiej Nawalny przed sądem. Służby więzienne chcą 3,5 roku kolonii karnej dla opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:20
Przedstawiciel rosyjskich służb więziennych poprosił we wtorek w sądzie w Moskwie o uchylenie wyroku w zawieszeniu wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, wydanego w 2014 roku i wykonanie orzeczonej wtedy kary 3,5 roku kolonii karnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli Joe Biden zniesie sankcje, Europa może stać się zakładnikiem Rosji". Maria Koc o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:26
- Docierają do nas bardzo niepokojące informacje: że administracja Joe Bidena chce się wycofać z sankcji, jakie zostały nałożone na firmy, które budują Nord Stream 2. Jeżeli sankcje zostaną zniesione, ten projekt zostanie zrealizowany, a Rosja zyska potężne narzędzie nacisku na kraje europejskie - powiedziała w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc.
rozwiń zwiń