X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Grochmalski: zależność finansowa państw od Chin się powiększy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 21:39
- Już wcześniej obserwowaliśmy, jak Chińczycy dobrze opanowali sztukę uzależniania państw. Istotnym elementem było uzależnienie finansowe całej grupy krajów. Ta zależność w obecnej sytuacji się powiększy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Gościem audycji była także dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
Audio
  • Piotr Grochmalski i Agnieszka Bryc o skutkach gospodarczych pandemii (Kontrapunkt)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sean Pavone/Shutterstock.com

W trakcie wyścigu o hegemonię nad światem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami jednym z decydujących czynników będzie pandemia koronawirusa. Dziś trudno przewidzieć, kto wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Czy świat jest skazany na rywalizację Chin i USA?

- Myślę, że z prognozami dotyczącymi gospodarki światowej należy poczekać trochę dłużej niż do podsumowania roku 2020. Mnie będą ciekawiły wyniki roku 2021, na który przewidywany jest wzrost gospodarczy, czyli odbicie się od tej recesji. Będzie to dla mnie wyznacznik tego, kto wygrał, a kto przegrał w warunkach koronawirusa. Wtedy będzie wiadomo, kto zajął pierwsze miejsce: czy będą to Stany Zjednoczone, czy Chiny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bryc. 

Chiny PAP 1200.jpg
Ekspert: UE wypowiada się coraz ostrzej na temat przejmowania firm przez Chiny

"Świat nie będzie kompletnie inny"

Podkreśliła, że za kilka tygodni będziemy wiedzieli trochę więcej o tym kryzysie. - Świat nie będzie kompletnie inny, ale stanie się inny w wymiarze rywalizacji amerykańsko-chińskiej - dodała. 

Piotr Grochmalski z kolei mówił o tym, jak niektóre kraje uzależniają się ekonomicznie od Państwa Środka. Stwierdził, iż "już wcześniej obserwowaliśmy, jak Chińczycy dobrze opanowali sztukę uzależniania państw, które wchodziły w system zależności finansowych".

- Kiedy analizuje się projekt globalnego jedwabnego szlaku ogłoszony w 2013 roku, to jest to w zasadzie projekt globalnej zmiany świata. Istotnym elementem, analizując skutki gospodarcze, było uzależnienie finansowe całej grupy państw. Ta zależność w dzisiejszej sytuacji się powiększy, a ceną za nią będzie okrojona suwerenność - podsumował profesor. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Agnieszka Bryc, Piotr Grochmalski 

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny i Rosja zwiększają aktywność w Arktyce. USA ostrzegają przed "agresywną postawą"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 18:40
- Jeżeli chodzi o Arktykę to tak naprawdę, od zakończenia zimnej wojny, nigdy nie było tam spokojnie - powiedział na antenie Jedynki prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń