X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"40 mln ludzi zastąpionych przez AI". Ekspert o współczesnych zagrożeniach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 21:34
- Współczesny świat stoi przed wieloma problemami, jak na przykład potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, UMK w Toruniu). W dyskusji wziął również udział Juliusz Sabak (Defence24.pl).
Audio
  • Prof. Grochmalski: od 30 do 50 proc. stanowisk pracy do roku 2030 może być zastępowane przez AI (Kontrapunkt/PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MikeDotta
1200_AI_shutterstock.jpg
Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi

- Cieszę się, że Polska była wielokrotnie dzisiaj wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych. To było podkreślane - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda. Światowe Forum Ekonomiczne jest organizowane po raz 50. Wśród najważniejszych tematów, o których będą rozmawiać uczestnicy, są: spowolnienie światowej gospodarki, technologie przyszłości i ochrona środowiska naturalnego. W tym roku do Davos przyjadą m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

40 mln ludzi zastąpionych przez AI

Goście audycji "Kontrapunkt" podjęli m.in. temat sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa, a więc głównych kwestii podejmowanych podczas forum w Davos. Piotr Piotr Grochmalski stwierdził, że "współczesny świat stoi przed wieloma problemami". - Mamy potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji. Jeśli wziąć pod uwagę niektóre prognozy, to te najbardziej racjonalne szacują, że w granicach od 30 do 50 proc. stanowisk pracy do roku 2030 może być zastępowane przez AI, przez różnego rodzaju algorytmy. Jedna z prognoz bardzo twardych danych ocenia, że na amerykańskim rynku może to stanowić 25 proc. miejsc pracy, czyli w granicach 40 mln ludzi - podkreślił politolog.

sztuczna inteligencja shuttestock-1200.jpg
Talaga: sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana na polu walki

Płaszczyzna twardego bezpieczeństwa

- Widzimy nadal tą toczącą się dyskusję nt. Donalda Trumpa, który sezonowo, ale mocno podważa sens istnienia sojuszu. Patrząc z tej perspektywy trudno powiedzieć jak to się będzie rozwijało. Widać coraz większe rozbieżności między tym czego oczekuje NATO jako pewna struktura międzynarodowa, a czego od NATO oczekuje Donald Trump jako przywódca państwa, które ma tam największy wpływ militarny i ekonomiczny. To jest na tej płaszczyźnie twardego bezpieczeństwa kluczowe zagadnienie - zwłaszcza z naszej perspektywy. Pojawiają się też tematy zahaczające trochę i o sztuczną inteligencję i o tematy bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa oraz tego co rozumiemy pod pojęciem konfliktu, zagrożenia - zaznaczył z kolei Juliusz Sabak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: prof. Piotr Grochmalski, Juliusz Sabak
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w szkołach. Podpisano porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 17:45
Ministerstwo Rozwoju podpisało porozumienie z firmą Intel o współpracy ws. edukacji w dziedzinie stosowania sztucznej inteligencji w Polsce. - Zależy nam, by takie programy docierały do jak największej liczby uczniów - mówiła szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń