X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Rozejm w wojnie handlowej USA-Chiny. Co to oznacza dla relacji obu państw?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 21:45
– O żadnej wojnie nie może być mowy. USA chcą jedynie wyrównać poziom ceł importowych, również w relacjach handlowych z Chinami – zaznaczył prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji "Kontrapunkt" rozmowa na temat relacji amerykańsko-chińskich w kontekście porozumienia, jakie prezydenci Donald Trump i Xi Jinping zawarli w czasie szczytu G20.
Audio
  • 4.12.18 Jarosław Guzy: „Dzisiejszy potencjał Chin wyrósł m.in. dzięki gigantycznym inwestycjom w chińską gospodarkę (…)”.
Jeszcze nie jest pewne czy we wrześniu dojdzie do rozmów handlowych USA-Chiny.
Jeszcze nie jest pewne czy we wrześniu dojdzie do rozmów handlowych USA-Chiny.Foto: shutterstock/Zbitnev

Przywódca Stanów Zjednoczonych ocenił to wydarzenie jako "wielki skok do przodu". W jego ocenie spotkanie z Xi Jinpingiem było "wyjątkowe". "On i ja to jedyne dwie osoby, które mogą przynieść wielką i bardzo pozytywną zmianę w stosunkach między dwoma ogromnymi państwami, w handlu i wychodzącą poza niego” – napisał na Twitterze.

– Stosunki amerykańsko-chińskie to bardzo skomplikowana kwestia. Należy zauważyć, że Chiny to ogromne mocarstwo i wielki rynek zbytu. Nikt nie może sobie pozwolić na to, by traktować je tak, jak na to zasługuje, czyli karać w taki, czy inny sposób. Nie da się tego zrobić i musimy przymykać oczy na różne rzeczy. To państwo, które funkcjonuje w odmienny sposób niż kraje Zachodu i ma inny system wartości. Należy się z tym pogodzić, bo jego wielkość wyklucza konfrontację – powiedział prof. Zbigniew Lewicki.

Chiny są państwem z ogromnym potencjałem, co bierze pod uwagę prezydent Trump. Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej, wskazał dwa czynniki, które złożyły się na obecne możliwości Chin. Jednym z nich były gigantyczne inwestycje Zachodu w tamtejszą gospodarkę, natomiast drugim stworzenie możliwości eksportowych dla państwa chińskiego.

– Zachód "kupił" pomysł, że Chiny są fabryką świata. Obecnie mamy do czynienia z momentem przełomowym, gdy Chińczycy wykorzystali okres wzrostu i poza produkcją podstawowych towarów, chcą przejść na poziom wyższych technologii. Już dziś Stany Zjednoczone zmagają się z dominacją "Państwa Środka" w Afryce, która jest niesłychanie istotnym kontynentem. To wszystko składa się na strategią majacą spowodować, że Chiny uzyskają decydujący wpływ na losy świata – wskazał gość Polskiego Radia 24.  

Biały Dom, w związku z zawartym porozumieniem, podkreślił, że wzrost karnych ceł na chińskie towary wstrzymano na 90 dni, w czasie których mają się toczyć negocjacje w sprawie reform chińskiej polityki handlowej, a jeśli nie przyniosą one rezultatu - cła zostaną podniesione.

Strona chińska, jak przekazali Amerykanie, zobowiązała się do importu nieustalonej jeszcze, ale "bardzo dużej" ilości produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych z USA.

Audycję „Kontrapunkt” prowadził Paweł Lekki.

PAP/Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA i Chiny wznowiły dialog. Czy jest szansa na porozumienie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 21:29
"Chiny chcą porozumienia". Tak powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Ma to związek ze wznowionymi negocjacjami w sprawie handlu między Amerykanami i Chińczykami oraz oficjalną odpowiedzią Pekinu na żądania reform polityki handlowej ze strony Waszyngtonu. Czy po groźbach czas wreszcie na dyplomację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny i USA wstępnie porozumiały się w sprawie ceł

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:40
Rozejm w amerykański chińskiej wojnie handlowej. Podczas szczytu w Buenos Aires prezydenci Donald Trump i Xi Jinping osiągnęli porozumienie umożliwiające dalsze negocjacje na temat zrównoważenia wymiany handlowej pomiędzy USA a Chinami.
rozwiń zwiń