more_horiz

Debata społeczno-gospodarcza: jaki będzie 2019 rok na rynku pracy? 

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 21:27
- Czuję podskórnie, że 2019 rok będzie nieprzewidywalny na rynku pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. Gośćmi Debaty społeczno-gospodarczej byli również Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP. 
Audio
  • 12.01.19 Debata społeczno-gospodarcza: Jaki będzie 2019 rok na rynku pracy? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników. Mamy, co prawda duży strumień migracyjny z Ukrainy, ale jest to niewystarczające. Duża część polskich specjalistów jest za granicą, w Wielkiej Brytani czy Niemczech i nie zapowiada się, aby mieli oni wrócić do kraju - skomentowała Monika Fedorczuk - Możemy próbować ich ściagnąć, ale pytanie na ile te działania będą efektywne - dodała.

- Główne bariery, na które zwracają dziś pracodawcy, to elementy związane z dostępnością kadr i kosztami pracy. Jednak w Polsce mamy nadal duże rezerwy kadrowe, ale są one niewykorzystane. Natomiast przez najbliższe dwie dekady, sytuacja na rynku pracy będzie związana z wchodzeniem na rynek kolejnych roczników niżu demokratycznego - powiedział Andrzej Kubisiak.

- Jeżeli pracownik boi się powiedzieć, że zachorował na jedną z chorób przewlekłych, to jest to patologia. Dziś można go przesunąć do innych zadań lub dać możliwość pracy zdalnej, by był aktywny na rynku pracy, niestety dotyczy to raczej tylko dużych firm - komentował Arkadiusz Pączka.

- Relacja pracodawaca-pracobiorca musi mieć pewne warunki funkcjonowania. Dziś są one bardzo zmienne. Jako przedsiębiorcy i pracownicy mamy permanentną niepewność w relacjach z władzami. W krótkim czasie zmieniają się warunki funkcjonowania lub rozwijania biznesu. Czuję podskórnie, że 2019 rok będzie nieprzewidywalny - powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Więcej w całej audycji.

Debatę społeczno-gospodarcza prowadziła Anna Grabowska.

PR24

______________________

Data emisji: 12.01.19

Godzina emisji: 18:05

Zobacz więcej na temat: polityka praca społeczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak