X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Brakuje mi jej uśmiechu". Wspomnienie Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 21:00
- Zawsze można było do niej zadzwonić, porozmawiać. Lubiłyśmy się chyba między innymi dlatego, że ona była pracownikiem naukowym, a ja również wiele lat przepracowałam z młodzieżą w szkole średniej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Jentys. W audycji "Nieznani Znani 24" wspominała Teresę Walewską-Przyjałkowską, działaczkę społeczną, wiceprezes fundacji "Golgota Wschodu", która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Audio
  • 04.05.2020 Jolanta Jentys wspomina ś.p. Teresę Przyjałkowską (Nieznani Znani/PR24)
Warszawa 16.04.2010. Znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. 10 kwietnia w katastrofie samolotu zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 inne osoby udające się na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Warszawa 16.04.2010. Znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. 10 kwietnia w katastrofie samolotu zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 inne osoby udające się na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy była również Teresa Walewska-Przyjałkowska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

Gość audycji "Nieznani Znani" opowiadała w PR24 o tym, jak wyglądała jej znajomość z Teresą Walewską-Przyjałkowską. Mówiła, czym dla wiceprezes "Golgoty Wschodu" była działalność społeczna oraz jakim była człowiekiem prywatnie.

Czytaj także:
kprp katastrofa smoleńska 1200.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

Była ona wieloletnim, cenionym wykładowcą na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, a także działaczką społeczną - wiceprezesem fundacji "Golgota Wschodu", prezesem Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli.

"Śmierć Tereni miała wymiar symboliczny"

- Była osobą małomówną, ale jednocześnie kobietą wielkiej energii. Sama się nie chwaliła, po prostu robiła swoje i w dodatku angażowała w tym celu własne środki pieniężne - powiedziała w PR24 Jolanta Jentys, członek rodziny zmarłej i jej przyjaciółka zarazem. 

Mówiła, że bohaterka audycji była "kobieta silnej wiary", a szczególnie bliski był jej kult św. Andrzeja Boboli.

- Nie wiem tego na pewno, ale podejrzewam, że mogło to mieć związek z czasami wojny. W czasie wojny Teresa z mamą zdecydowały się ukryć w tym kościele przy Rakowieckiej w Warszawie, a jest on pod wezwaniem Andrzeja Boboli. Nie pytaliśmy jej nigdy o to - opowiadała Jolanta Jentys. 

- Brakuje mi jej uśmiechu. Zawsze można było do niej zadzwonić, porozmawiać. Lubiłyśmy się chyba między innymi dlatego, że ona była pracownikiem naukowym, a ja również wiele lat przepracowałam z młodzieżą w szkole średniej - dodała.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> "Potrafiła przewidywać skutki decyzji politycznych". Wspomnienie Aleksandry Natalli-Świat

Gość audycji stwierdziła, że śmierć jej krewnej "miała wymiar symboliczny". - 10 kwietnia pamiętam minuta po minucie. To była rzecz straszna. Nawet nie wiedziałam, że w tym samolocie była Teresa. Nagle zaczęły urywać się telefony - wspominała 10 kwietnia 2010 roku Jolanta Jentys.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jolanta Jentys
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Melak: kilkadziesiąt lat walczyliśmy, żeby przełamać kłamstwo katyńskie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:30
- Zbrodnia Katyńska była aktem założycielskim PRL-u. Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, powstała PRL - stwierdził Andrzeju Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, przewodniczącym Komitetu Katyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały czas jesteśmy we mgle niewiedzy". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
- Cały czas pokutują konsekwencje tego, że oddano śledztwo Rosjanom, nie zabezpieczono dowodów. Śledztwo było prowadzone tak, jakby chciano sprawę zamieść pod dywan. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wikło: dobry plan Lecha Kaczyńskiego jest realizowany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:12
W polityce Lecha Kaczyńskiego najbardziej przekonująca była solidarność, że Polska powinna chronić słabszych i nie może bać się silnych. W polityce wewnętrznej miał trudną współpracę z ekipą Donalda Tuska. Tamta władza nie chciała realizować tych postulatów. Lech Kaczyński twardo stąpał po ziemi i wyznaczał kierunki  - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło (tygodnik "Sieci"). Gościem był również Piotr Kubiak (Radio Gdańsk).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafiła przewidywać skutki decyzji politycznych". Wspomnienie Aleksandry Natalli-Świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 21:30
- Była powszechnie lubiana za otwartość, ale też za bardzo głęboką wiedzę, szczególną kompetencję w tych zadaniach, które realizowała, a były to przede wszystkim finanse publiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Adamczyk. Minister infrastruktury w audycji "Nieznani Znani 24" wspominał Aleksandrę Natalli-Świat, parlamentarzystkę Prawa i Sprawiedliwości, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
rozwiń zwiń