X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia polskiej flagi. Co oznaczają jej kolory?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 18:29
Obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym są biało-czerwone barwy dla każdego Polaka. Między innymi do tego tematu, a także symboliki flagi, odniósł się w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsebrg prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Audio
  • Prof. Sławomir Górzyński o historii i symbolice polskiej flagi ("Nieznani znani 24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen

Barwy polskiej flagi określone są w heraldyce, czyli nauce zajmującej się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Pas biały odpowiada kolorowi srebrnemu. Z kolei kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Symbol walki o wolną Polskę

Prof. Sławomir Górzyński podkreślił, że każdy z nas powinien pamiętać o tym, żebyśmy odnosili się do symboli państwowych, w tym flagi, w sposób godny. Przypomniał również genezę przyjęcia biało-czerwonych barw jako oficjalne.

polska flaga free shutter 1200 .jpg
Dzień Polonii i Polaków Za Granicą. Belgijska Polonia świętuje w internecie

- W lutym 1831 roku zgłoszono w sejmie powstańczym wniosek, by uznać kokardę składającą się z kolorów amarantowego i białego za symbol barw narodowych. Była potrzeba eksponowania pewnego przywiązania do koncepcji, idei odrodzenia państwa poprzez walkę zbrojną - stwierdził historyk.

Co z nanoszeniem nazw miejscowości na flagę?

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Górzyński odniósł się również do często spotykanego wpisywania na biało-czerwoną flagę nazw miejscowości, z czym można zetknąć się przy różnego rodzaju wydarzeniach sportowych. Zgodził się, że to przekroczenie granicy dobrego smaku. - Mi się to nie podoba - ocenił.

Historyk podkreślił, że zawsze towarzyszą mu emocje, gdy spogląda na polską flagę. Dodał, że bez względu na wyrażane poglądy i sympatie polityczne jest ona elementem łączącym polski naród, tak jak jest nim przynależność do państwa polskiego.

Więcej w całej rozmowie. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk
Data emisji: 02.05.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: biało-czerwone barwy to symbole patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 13:29
Minister obrony Mariusz Błaszczak oddał hołd Wojciechowi Korfentemu w 99 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Przy okazji rocznicy szef MON mówił o znaczeniu Dnia Flagi, który dziś obchodzimy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy za granicą. Cezary Longher: biało-czerwone barwy są w naszych sercach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:22
W Polsce 2 maja przypada Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O historii biało-czerwonych barw oraz o tym, jak żyją nasi rodacy poza ojczyzną mówili dr hab. Piotr Gołdyn, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Gerwazy Longher, prezes Związku Polaków w Rumunii.
rozwiń zwiń