X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dariusz Fedorowicz o swoim bracie: Aleksander był patriotą

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 17:10
- Pracę w dyplomacji traktował jako służbę dla Polaków - tak o Aleksandrze Fedorowiczu, który zginął pod Smoleńskiem, mówił w Polskim Radiu 24 jego brat, Dariusz Fedorowicz. 
Audio
  • D. Fedorowicz o swoim bracie Aleksandrze, który zginął w Smoleńsku
Miejsce katastrofy smoleńskiej
Miejsce katastrofy smoleńskiejFoto: Włodzimierz Pac/PR

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy był również tłumacz i dyplomata, Aleksander Fedorowicz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

- Brat uwielbiał sport, zwłaszcza wioślarstwo. Do końca był człowiekiem, który aktywność fizyczną stawiał wysoko, dużo biegał - mówił Dariusz Fedorowicz. Jak dodał, miał duże grono znajomych, emanował optymizmem i zarażał dobrą energią. 


lech kaczyński 663.JPG
"Był wizjonerem. Widział rzeczy dla nas niedostrzegalne". Maciej Pawlicki wspomina Lecha Kaczyńskiego

Praca dyplomaty

Jak dodał, wychowanie jakie otrzymał z domu, to wychowanie tradycyjne w duchu chrześcijańskim. - To wpłynęło na życie mojego brata, jego marzeniem od lat dziecięcych było bycie żołnierzem zawodowym, ale miał wadę serca, postanowił więc robić coś innego i wybrał dyplomację - mówił Dariusz Fedorowicz. Przypomniał, że jego brat pracował w Uzbekistanie i zajmował się opisywaniem życia tamtejszych Polaków. 

Wspomnienie dnia tragedii

Wspominając lot na uroczystości w Katyniu 10 lat temu, Dariusz Fedorowicz powiedział iż brat dzień wcześniej powiedział "jutro wypatrujcie mnie u boku Prezydenta". - Przypominam sobie rozmowę, kiedy zastanawialiśmy się nad losami pomordowanych w Katyniu oficerów, ona do mnie przyszła po katastrofie pod Smoleńskiem i wtedy pomyślałam sobie, że gdyby żyć w czasie wojny, to kto wie czy nie skończyłoby się w dołach katyńskich - mówił. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Dariusz Fedorowicz (brat Aleksandra Fedorowicza)
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 16.36

Polskie Radio 24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Borowski: katastrofa smoleńska podzieliła polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:30
- Nie wiemy, co się stało nad Smoleńskiem, ale wiemy, że tamto zdarzenie głęboko podzieliło polskie społeczeństwo, głębiej niż sam komunizm - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Tematem rozmowy były obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Melak: kilkadziesiąt lat walczyliśmy, żeby przełamać kłamstwo katyńskie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:30
- Zbrodnia Katyńska była aktem założycielskim PRL-u. Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, powstała PRL - stwierdził Andrzeju Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, przewodniczącym Komitetu Katyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały czas jesteśmy we mgle niewiedzy". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
- Cały czas pokutują konsekwencje tego, że oddano śledztwo Rosjanom, nie zabezpieczono dowodów. Śledztwo było prowadzone tak, jakby chciano sprawę zamieść pod dywan. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń