X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pomogły mi wiara i odpowiedzialność za rodzinę". Małgorzata Wypych o życiu po śmieci męża, ofiary katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 21:00
- 10 kwietnia 2010 roku to był moment, kiedy czas stanął w miejscu, ale okazało się, że idzie dalej. Straciłam przyjaciela i męża. Pomogła mi wiara i odpowiedzialność za rodzinę - wspominała w Polskim Radiu 24 swego tragicznie zmarłego męża Pawła Wypycha.
Audio
  • Małgorzata Wypych: 10 kwietnia 2010 roku to był moment, kiedy czas stanął w miejscu, ale okazało się, że idzie dalej. (Nieznani Znani / PR24)
Warszawa, 30.04.2009. Prezydent Lech Kaczyński (L) powołał 30 bm. Pawła Wypycha (P) na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Warszawa, 30.04.2009. Prezydent Lech Kaczyński (L) powołał 30 bm. Pawła Wypycha (P) na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy był również Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Miał 42 lata. Zostawił żonę i dwoje dzieci.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

- Był człowiekiem bardzo skromnym. Towarzyski, wesoły, normalny. W tej normalności nie zabrakło wiary i przywiązania do Boga - wspominają go przyjaciele. Do polityki trafił jako bardzo młody człowiek. Najpierw był warszawskim radnym. Następnie pełnił funkcję m.in. pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych i sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy. W roku 2007 Paweł Wypych został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw pracy i polityki społecznej, a dwa lala później - sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP do spraw społecznych.

"Muzyka nagle przestała grać, a my tańczyliśmy dalej"

Swojego tragicznie zmarłego męża wspominała w Polskim Radiu 24 jego żona Małgorzata Wypych. 

- Poznaliśmy się w środowisku harcerskim. Był aktywnym instruktorem, był osobą rozpoznawalną. Zauważyliśmy siebie na jednym z zimowisk. Paweł był tam zastępcą komendanta. W tym wyjeździe uczestniczyło ok. 600 osób. Doszło tam do wypadku (...), atmosfera była bardzo ciężka i zorganizowaliśmy dyskotekę. Paweł obtańcowywał wszystkie druhny, a gdy tańczył ze mną... muzyka nagle przestała grać, a my tańczyliśmy dalej. Potem była przyjaźń, a potem coś więcej. To było jak z bajki - wspominała Małgorzata Wypych.

Gość audycji "Nieznani Znani" opowiadała w PR24 o tym, jak wyglądało życie z najmłodszym radnym w Warszawie, społecznikiem, urzędnikiem państwowy, a następnie bliskim współpracownikiem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj także:
kprp katastrofa smoleńska 1200.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

- W domu był normalnym mężem, normalnym ojcem. Był człowiekiem bardzo prawym i uczciwym. Bardzo angażował się w to, co robi. To grzech wszystkich społeczników, którzy uważają, że rodzina będzie zawsze, zawsze mogą do domu wrócić. I tak było. Gdy został podsekretarzem stanu zdarzało się, że wracał do domu o 3 w nocy - wspominała Małgorzata Wypych. - Temat działalności politycznej, to nie był temat obecny w naszym domu - dodała.

"Bliscy dawali mi siłę"

W audycji także o 10 kwietnia 2010 roku. - Tego dnia straciłam przyjaciela i męża. Też inne osoby, które znałam. Pomogła mi wiara i odpowiedzialność za rodzinę - powiedziała w PR24 Małgorzata Wypych. - Teraz jestem głową rodziny. Została z dwójka małych dzieci, rodzicami Pawła, swoimi rodzicami, krewnymi. Z szóstką dorosłych i dwójka małych. Te osoby dawały mi siłę, żeby funkcjonować. Czułam się za nie bardzo odpowiedzialna. Byłam na terapii, trwało to 9 lat. To była dobra decyzja, bo gdy kurz opadnie okazuje się, że to nie jest prawda, że jest się w całości - dodała.

W audycji także o tym, kim dla śp. Pawła Wypycha była śp. prezydent Lech Kaczyński oraz dlaczego Małgorzata Wypych podczas pobytów w Bieszczadach zapala na Połoninie Caryńskiej świeczkę?

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Małgorzata Wypych
Data emisji: 13.04.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Borowski: katastrofa smoleńska podzieliła polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:30
- Nie wiemy, co się stało nad Smoleńskiem, ale wiemy, że tamto zdarzenie głęboko podzieliło polskie społeczeństwo, głębiej niż sam komunizm - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Tematem rozmowy były obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Melak: kilkadziesiąt lat walczyliśmy, żeby przełamać kłamstwo katyńskie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:30
- Zbrodnia Katyńska była aktem założycielskim PRL-u. Na grobach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, powstała PRL - stwierdził Andrzeju Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, przewodniczącym Komitetu Katyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały czas jesteśmy we mgle niewiedzy". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
- Cały czas pokutują konsekwencje tego, że oddano śledztwo Rosjanom, nie zabezpieczono dowodów. Śledztwo było prowadzone tak, jakby chciano sprawę zamieść pod dywan. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wikło: dobry plan Lecha Kaczyńskiego jest realizowany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:12
W polityce Lecha Kaczyńskiego najbardziej przekonująca była solidarność, że Polska powinna chronić słabszych i nie może bać się silnych. W polityce wewnętrznej miał trudną współpracę z ekipą Donalda Tuska. Tamta władza nie chciała realizować tych postulatów. Lech Kaczyński twardo stąpał po ziemi i wyznaczał kierunki  - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło (tygodnik "Sieci"). Gościem był również Piotr Kubiak (Radio Gdańsk).
rozwiń zwiń