X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogusław Sonik: przekonanie, że komuna to niewola, wyniosłem z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 20:30
- Walka z komuną nauczyła mnie, że trzeba wierzyć i być wiernym temu, co słuszne. To stało się stopniowo, nie z dnia na dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Sonik, działacz opozycji demokratycznej w PRL, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Bogusław Sonik: Walka z komuną nauczyła mnie, że trzeba być wiernym temu, co jest słusznie. (Nieznani Znani 24/PR24)
Bogusław Sonik
Bogusław SonikFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że jego pokolenie "wynosiło z domu przekonanie o tym, że komuna to niewola". - Odkąd pamiętam, słuchało się Wolnej Europy. Miałem wujka, który był współpracownikiem Witosa i Mikołajczyka i siedział po wojnie w więzieniach stalinowskich. Żyłem w przekonaniu, że jesteśmy poddani pewnej opresji. Pierwsze starcie pamiętam z liceum, kiedy w pierwszej klasie stoczyłem ostry spór z nauczycielem historii o to, czy św. Stanisław był zdrajcą, czy nie. Wtedy obowiązywała formuła, że był i dlatego zginął z rąk Bolesława Śmiałego - wspominał Bogusław Sonik.

PR24 Bogusław Sonik 1200.jpg
B. Sonik o rozliczeniu stanu wojennego: jedyny moment był w latach 89-90. Nie zrobiono tego

Wspomnienia marca 1968

Gość Polskiego Radia wspominał także starcia milicji ze studentami w Krakowie w marcu 1968 roku. - Mieszkałem w centrum Krakowa, na Floriańskiej, tam odbywały się starcia ze studentami, tam po raz pierwszy widziałem milicję szarżującą na młodych ludzi i blokującą dostęp do Rynku Głównego - opowiadał.

Bogusław Sonik przypomniał czas swojej współpracy z KOR. - To był koniec studiów, 1976 rok. Przyszła wiadomość, że powstał Komitet Obrony Robotników i z przyjaciółmi wyruszyliśmy zbierać pieniądze na KOR. Po kilku dniach w drzwiach stanęła Służba Bezpieczeństwa i wręczyła wezwanie na komendę wojewódzką. To było takie starcie z systemem - wspominał poseł KO.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Pytany o odczucia po śmierci Stanisława Pyjasa, Bogusław Sonik opowiadał, że się nie bał. - Wiedzieliśmy, że musimy być razem, żeby się nie dać zastraszyć. To uczucie dominowało. Wiedzieliśmy, że musimy tworzyć SKS, by - jak śpiewał Okudżawa - nie zginąć pojedynczo - mówił.

SKS jako alternatywny świat komunikowania

- Studencki Komitet Solidarności powstał w 1977 roku. To była aktywizacja środowiska studenckiego do wspierania działalności opozycji, organizowania spotkań, uniwersytetu latającego i własnych wydawnictw. To był alternatywny świat komunikowania się pomiędzy nami. To nas zaprowadziło do Solidarności. Nasze środowisko aktywnie brało udział w tworzeniu tego środowiska i wspierania go. Stworzyliśmy też NZS - przypomniał Bogusław Sonik.

W audycji także o współpracy Bogusława Sonika z Janem Rokitą i początkach działalności w Platformie Obywatelskiej. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Bogusław Sonik (poseł KO)

Data emisji: 16.12.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

44 lata temu KOR złamał monopol komunistów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 05:50
Represje wobec robotników Radomia i Ursusa zmobilizowały do działania środowiska opozycyjnej inteligencji, które miały za sobą pewne doświadczenia polityczne np. protesty przeciwko zmianom wprowadzonym do konstytucji PRL – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:12
15 maja 1977 po żałobnej manifestacji nazwanej "czarnym marszem", u stóp Wawelu studenci utworzyli pierwszy Studencki Komitet Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Hambura: śmierć Pyjasa to sprawa ważna dla naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 14:30
- Prokuratorzy IPN to doświadczeni śledczy. Zarządzili ekshumację szczątków zamordowanego studenta i dotarli do nowych świadków, wykonali nowe badania - mówił mec. Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny Stanisława Pyjasa. 
rozwiń zwiń