X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Hanna Gill-Piątek: ogrom wyzwań w Łodzi jest kolosalny. Miasto potrzebuje 15 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 16:55
- Zaniedbania z okresu transformacji ciągną się do dziś. Miasto otrzymało spory zastrzyk pieniędzy na rewitalizację, ale to nie wystarczyło. Łódź potrzebuje ok. 15 mld zł, aby stanąć na nogi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Hanna Gill-Piątek z Lewicy.
Audio
  • Hanna Gill-Piątek o wyzwaniach stojących przed Łodzią (Nieznani Znani 24)
Hanna Gill-Piątek
Hanna Gill-PiątekFoto: EASTNEWS/PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Rozmówczyni opowiadała o sobie i swoich korzeniach. - Wychowałam się w domu inteligenckim. Moja mama była przewodniczącą zakładowej Solidarności. Pamiętam z dzieciństwa bibułę i skrzeczenie radia, gdy próbowało się złapać "Wolną Europę". Mama była wynalazcą. Pomimo tego, że miała dużo patentów, to po transformacji wszystko poszło w proch - opowiadała.

"Politycy zaczęli się bać"

- Mój syn urodził się w najczarniejszym czasie potransformacyjnym. Wtedy w Łodzi była jedna wielka bieda. Charakterystyczne jest to, że z dużą delikatnością pochodzi się tam do Dnia Ojca, bo wiele łódzkich kobiet wychowywało swoje dzieci samotnie i to one były filarem zarobkowym - mówiła.

- Łódź była miastem kobiet. Widziałam, że Kościół, który do tej pory był dla mnie domem, bazą i ostoją wolności, nagle zaczął tę wolność odbierać i to głównie kobietom. W latach 90. politycy zaczęli bać się co powie ksiądz lub biskup i podejmowano decyzje eliminujące kobiety. Nagle zobaczyłam moją mamę, która zaczęła ledwo wiązać koniec z końcem - wspominała poseł.

"Ciągle brakuje pieniędzy" 

Tobiasz Bocheński TT 663.jpg
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński: Łódź toczy choroba zapadających się kamienic

- Na pewno dużo w Łodzi jest już zrobione, ale ogrom wyzwań jest kolosalny. Strefa wielkomiejska jest podobna do taniej deweloperki. Mieszka tam 120 tys. osób. Nasze centrum, które jest pięknym układem urbanistycznym, wymaga ciągłych remontów, które są bardzo kosztowne - zwróciła uwagę. 

- Ciągle brakuje pieniędzy przede wszystkim prywatnym właścicielom. Zawalają się kamienice prywatne, gdzie właściciel nie ma pieniędzy lub celowo chciał doprowadzić do jej zawalenia i wtedy będzie mógł sprzedać działkę. Mówimy na takie miejsca "dziadoparkingi". Mamy z tym do czynienia niestety bardzo często - przyznała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Dariusz Joński: lewica jest mi bliska i stale pracuję nad lewicowymi projektami

Jej zdaniem "sektor publiczny jest w Łodzi ogromny. Dofinansowane były inne regiony polski, a włókniarki z Łodzi poszły na bruk. To był bardzo dramatyczny czas. Zaniedbania z okresu transformacji ciągną się do dziś. Miasto otrzymało spory zastrzyk pieniędzy na rewitalizację, ale to nie wystarczyło. Łódź potrzebuje ok. 15 mld zł, aby stanąć na nogi".

***

Audycja: Nieznani znani 24
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Hanna Gil-Piątek
Data emisji: 15.12.2019
Godzina emisji: 16.33

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ghetto Litzmannstadt - getto łódzkie - funkcjonowało najdłużej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 05:50
80 lat temu, 8 lutego 1940 ukazało się niemieckie zarządzenie dotyczące utworzenia getta w Łodzi. Z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło w nim ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło - według różnych źródeł - od 5 do 12 tysięcy osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Polański odwołał spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 07:37
Światowej sławy reżyser, laureat Oscara i Złotej Palmy Roman Polański odwołał sobotnie spotkanie ze studentami i pracownikami Szkoły Filmowej w Łodzi. Poinformowała o tym na swojej stronie internetowej uczelnia.
rozwiń zwiń