X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

J. Kwieciński: korzyści ze wzrostu gospodarczego mają płynąć do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:40
- My realizujemy wizję, która wydaje się, że jest nie na obecne czasy. To jest absolutnie nieprawda, bo my realizujemy model zrównoważonego rozwoju naszego kraju w sensie społecznym. Czyli jeśli mówimy o korzyściach, które płyną ze wzrostu gospodarczego, to one mają trafiać do całego społeczeństwa, a nie do wybranych elit - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński.
Audio
  • 07.10.19 "Nieznani znani 24". Minister finansów Jerzy Kwieciński (PR24)
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiGFoto: PR24

Jerzy Kwieciński od 2018 roku jest ministrem inwestycji i rozwoju, a od września 2019 roku objął po Marianie Banasiu także resort finansów. Wcześniej od 2015 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju, a także był pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego.

Bogdan Pęk 1200.jpg
Bogdan Pęk. "Jedyny taki w polskiej polityce"

Jak wyglądała droga polityczna ministra finansów?

Resort finansów minister Jerzy Kwieciński objął zaledwie kilka tygodni temu. Został zapytany o to, jak przyjął informację o nominacji na to stanowisko. Przyznał, że z premierem, który tę propozycję złożył, współpracował od lat. Dlatego nie bał się tej propozycji przyjąć.

- To nie jest pierwsze zaproszenie, które dostałem. Przypomnę, że w 2005 roku do rządu jako pierwsza zaprosiła mnie pani Grażyna Gęsicka. Zaprosiła mnie tam po to, żeby usprawnić system wykorzystania funduszy europejskich - a wtedy groziły nam olbrzymie straty i byłem głównym koordynatorem wykorzystania tych pieniędzy w rządzie - podkreślił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki: na politycznej drodze mam wsparcie rodziny

Jak wspominał, jego praca w rządzie wzięła się stąd, że jeszcze przed wyborami w 2005 roku - także z Grażyną Gęsicką - wspólnie opracowywali program gospodarczy, który miał być wspólnym programem PiS-u i PO. Z tego powodu nawet po upadku rządu PiS w 2007 roku Jerzy Kwieciński pozostał w rządzie.

Minister finansów wspomniał, że z Mateuszem Morawieckim współpracował jeszcze wiele lat wcześniej, bo w latach 90. podczas przystosowywania polskiego systemu do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Znaczenie administracji skarbowej

Minister Jerzy Kwieciński w dba w rządzie o dwa ministerstwa równocześnie. Jak stwierdził - są to najlepiej zorganizowane resorty w całym gabinecie. Podkreślił jednak, że jego ocena może również wynikać z faktu, że to właśnie on nimi kieruje, jest zatem subiektywny.

Podkreślił istotność całej administracji celno-skarbowej. Zwrócił uwagę, że zawody, nad którymi ma pieczę - czyli zawody celnika i poborcy podatkowego - są zawodami odbieranymi negatywnie. A jednak cieszą się patronatem św. Mateusza Ewangelisty, który łączył w sobie te dwie funkcje. Jak podkreślił - Krajowa Administracja Skarbowa jest największą grupą urzędników w Polsce i nie jest to przypadkowe.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Lidia Burzyńska: rządy PiS pokazały, że ludzka krzywda nie jest im obojętną

- Sprawność administracji skarbowej w dużej mierze mówi o sprawności całego państwa. Ale - to jest bardzo ważne - te pieniądze, które my ściągamy do budżetu idą przecież na realizację celów publicznych, służą nam wszystkim - mówił minister finansów.

Wizja kraju

Jerzy Kwieciński powiedział, że dla niego wzorem do naśladowania jest postać Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był twórcą Centralnego Okręgu Przemysłowego. Został zapytany o to, jaką ma wizję kraju.

- My realizujemy wizję, która wydaje się, że jest nie na obecne czasy. To jest absolutnie nieprawda, bo my realizujemy model zrównoważonego rozwoju naszego kraju w sensie społecznym. Czyli jeśli mówimy o korzyściach, które płyną ze wzrostu gospodarczego, to one mają trafiać do całego społeczeństwa, a nie do wybranych elit - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Nieznani znani 24" prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 06.10.2019

Godzina emisji: 16:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Wójcik: sprawy tożsamościowe zostały załatwione dzięki nam

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 18:30
Wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik opowiedział Małgorzacie Raczyńskiej-Weinsberg o trudnych początkach walki o polskie dzieci za granicą. Chodziło w niej o to, by dziecko odebrane rodzicom, trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sobolewski wychodzi z cienia. Wschodząca gwiazda prawicy namiesza w polskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 19:00
"Człowiek orkiestra". Przez lata sprawował pieczę nad biurem Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej. Praktycznie od początku, bo już trzynasty raz, szef komitetu wykonawczego PiS. W PR24 opowiedział m.in. o tym, czym zajmuje się pełnomocnik wyborczy i dlaczego zdecydował się startować do Sejmu.
rozwiń zwiń