more_horiz

Anna Paluch: góralski charakter pomaga w polityce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 17:12
- Skończyłam dośyć "męskie" studia, tj. Akademię Górniczo-Hutniczą, wydział geodezji górniczej. Nie miałam jednak nic wspólnego z górnictwem, bo uczyłam się poziomować suwnice i poziomować kominy. Jako nieliczna z kobiet z akademii, po studiach pracowałam w zawodzie, w towarzystwie praktycznie samych mężczyzn - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Paluch, posłanka Prawa i Sprawiedliwośći. 
Audio
  • 12.01.19 Anna Paluch: góralski charakter pomaga w polityce
Anna Paluch
Anna PaluchFoto: PAP/Grzegorz Momot

- Góralski charakter pomaga w polityce, ponieważ polityk powinien być stanowczy i w sposób uparty dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Górale są ostoją konserwatyzmu, a wynika to z wielu uwarunkowań. Jan Paweł II mówił do górali: "na was zawsze można liczyć". Moje rodzinne Krościenko, położone w Pieninach, w XVI wieku walczyło ze starostą nowotarskim, który chciał zapędzić karsińskich mieszczan do odrabiania pańszczyzny, lecz ci się nie dali. Myślę, że zmaganie się z trudnościami przyrody hartują człowieka i jest to źródło naszych podhalańskich charakterów - mówiła Anna Paluch.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości opowiadała o wartościach, jakie wyniosła z domu: - Jestem córką nauczycielki przedwojennego chowu. Moja mama kończyła seminarium nauczycielskie w 1935 roku. Zawód nauczycielki, ukształtował we mnie postawy takie jak poczucie obowiązku, posłannictwo i respektowanie zasad.  

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24

___________________

Data emisji: 12.01.19

Godzina emisji: 15:35

Zobacz więcej na temat: polityka Prawo i Sprawiedliwość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak