X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja na granicy. Mariusz Kałużny: Polska sobie z tym kryzysem poradziła

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 12:34
- My pokazaliśmy swoimi działaniami, że nie pomagamy reżimowi Łukaszenki. Fakty są takie, że polskie państwo na teraz poradziło sobie z kryzysem na granicy z Białorusią - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Gośćmi audycji byli także Bartłomiej Wróblewski z PiS, Maciej Konieczny z Nowej Lewicy i Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
Na dziś rząd poradził sobie z kryzysem na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Mariusz Kałużny
"Na dziś rząd poradził sobie z kryzysem na granicy" - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Mariusz KałużnyFoto: twitter.com/terytorialsi

W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Zgodnie z jej zapisami - i na podstawie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - na obszarze, na którym do końca listopada obowiązywał stan wyjątkowy, utrzymana została część ograniczeń. W Polskim Radiu 24 o sytuacji na granicy mówili politycy: Bartłomiej Wróblewski, Maciej Konieczny, Hanna Gill-Piątek i Mariusz Kałużny.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się uspokaja?

Bartłomiej Wróblewski z PiS-u zauważył, że choć w ostatnich dniach sytuacja na granicy jest spokojniejsza, to jednak dalej dochodzi tam do groźnych incydentów, jak np. ten sprzed kilku dni z użyciem broni pneumatycznej, a także nadal mają miejsce próby nielegalnego przekroczenia granicy.

- Musimy zachować ostrożność i wszystkie służby są cały czas w stanie najwyższej gotowości na granicy. Ale my od dawna, od początku właściwie, mówiliśmy, że to nie jest kryzys migracyjny. Ta wojna hybrydowa wywołana przez Białoruś jest częścią szerszego planu wywołania pewnego kryzysu politycznego, który ma zdestabilizować nie tylko Polskę, ale też Unię Europejską. Widzimy współpracę Mińska z Moskwą, właściwie nawet pewne podporządkowanie tych działań działaniom Moskwy. Dlatego też bardzo duża aktywność dyplomatyczna pana premiera Mateusza Morawieckiego, dlatego kolejne kraje NATO i UE deklarują wsparcie dla Polski. Potrzebujemy tej jedności - mówił poseł PiS.

"Wprowadzenie stanu wyjątkowego ustawą"

Maciej Konieczny z Nowej Lewicy stwierdził, że kwestionowanie polityki rządu przez opozycję nie oznacza sabotażu działań np. polskich służb mundurowych na granicy. Jego zdaniem opozycja - krytykując rząd - ma te same cele, te same obawy, a nawet tę samą ocenę sytuacji międzynarodowej.

- My tłumaczymy cały czas, że żeby faktycznie cele propagandowe Łukaszenki nie były realizowane, to należy mu tego nie ułatwiać. To znaczy, że należy dopuścić do granicy - strzeżonej granicy - organizacje humanitarne i media i rozwiązywać wszystkie kryzysy naraz. Bo zgadzam się, że te prowokacje na polskiej granicy są tylko częścią większej układanki [...]. Przeszła nowa ustawa, to jest obejście konstytucji, to jest wprowadzenie stanu wyjątkowego ustawą tak naprawdę i ograniczenie swobód obywatelskich i swobód medialnych na granicy. W naszej ocenie to nie służy sprawie - mówił polityk Nowej Lewicy.

Czytaj również:

Gill-Piątek: ograniczenia przy granicy można ustanowić ustawą

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 odrzuciła twierdzenie, jakoby opozycja z założenia krytykowała i negowała wszystko, co proponuje rząd. Jak wyjaśniła, jeśli rząd w sposób rozsądny zaprasza do rozmów - za przykład dała ostatnie spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek, czy premiera Mateusza Morawieckiego - to Polska 2050 bierze w nich udział.

- Staraliśmy się jako Polska 2050 jak najbardziej współpracować przy tej ustawie o obronie granic [...]. Mówiliśmy od początku, że są rozwiązania, są w polskim prawie - o tym mówiliśmy przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego - istniejące dziś rozwiązania, które pozwalają na to, żeby ograniczyć dostęp do granicy. One były w ustawach o granicy i o wojewodzie. Wojewoda mógł takie zarządzenie wydać i wydawał je w przeszłości, za poprzednich rządów były takie przykłady - mówiła poseł Polski 2050, dodając, że niestety w ustawie, która weszła w życie teraz, są błędy, których rząd nie zechciał naprawić, pomimo poprawek senackich.

"Rząd pokazuje skuteczność"

Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski odniósł się do wypowiedzi oponentów politycznych, zauważając, że domagają się oni rzeczy ze sobą sprzecznych - z jednej strony chcą przeciwdziałać atakom Alaksandra Łukaszenki, a z drugiej strony chcą wpuszczać migrantów, którzy są przez niego wykorzystywani w ataku hybrydowym.

- My pokazaliśmy swoimi działaniami, że nie pomagamy reżimowi Łukaszenki. Takie naiwne podejście do tego, że pomoc humanitarna sprawiłaby, że kryzys militarny i kryzys humanitarny byłby zażegnany, naszym zdaniem - od początku o tym mówimy - to jest naiwny pogląd. Gdyby Łukaszenka widział, że pomagamy, przyjmujemy, opiekujemy się tymi ludźmi, to zwoziłby ich coraz więcej. Fakty są dziś takie, że na ten moment polskie państwo sobie z tym kryzysem poradziło, stosując wszystkie metody, które krytykowała opozycja - mówił polityk SP.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:15 PR24_mp3 2021_12_04-10-06-55_SS.mp3 Politycy o sytuacji na granicy ("Sztuka słuchania" / Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Bartłomiej Wróblewski (PiS), Maciej Konieczny (Nowa Lewica), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050), Mariusz Kałużny (SP)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 10.07

PR24/jmo

Czytaj także

Ofensywa dyplomatyczna rządu. Wiceszef MSZ: nasza pozycja na Zachodzie waży tyle, ile w regionie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:30
- W przeciwieństwie do naszych poprzedników, my nie chcemy pomijać regionu. My współpracujemy z regionem, tworzymy przede wszystkim tutaj naszą pozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik "Żelaznej Dywizji": wspieramy Straż Graniczną, policję i WOT w obronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:23
- Sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o ochronę granicy, jest rzeka Bug. Mimo to wciąż zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci próbują przepływać rzekę wpław lub na pontonach - mówił o sytuacji na granicy rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej Dywizji, mjr Przemysław Lipczyński.
rozwiń zwiń