X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór Polski z KE. Bernacki: urzędnicy UE niszczą procedury demokratyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:30
- To, co dzieje się obecnie jest grą polityczną i o tyle jest to zaskakujące, że urzędnicy UE mówiąc o demokracji niszczą wszelkie możliwe procedury demokratyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Marcin Romanowski, Katarzyna Piekarska i Marek Sawicki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Kiedy Unia zaakceptuje KPO? Rzecznik rządu wskazał na "realny termin"

"Cyniczna gra"

Marcin Romanowski podkreślił, że sprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej jest tylko pretekstem. - Działania, które obserwujemy to cyniczna gra. Jest to próba obalenia rządu za pomocą instytucji zagranicznych. Trochę tak jak obalono rząd Berlusconiego we Włoszech, wykorzystując wtedy protest problemów finansowych Włoch - powiedział.

-  Izba Dyscyplinarna jest tylko pretekstem, żeby wpływać politycznie na Polskę i tak naprawdę ograniczać suwerenność. Problemy z praworządnością ma UE a nie Polska. To Bruksela nie przestrzega prawa unijnego i traktuje je instrumentalnie - ocenił.

Katarzyna Piekarska powiedziała z kolei, że całemu zamieszaniu jest winna wadliwa reforma sprawiedliwości i rządzący zdają sobie sprawę z tego sprawię. - Premier Morawiecki mówił niedawno, że reforma sądownictwa nie przyniosła takich skutków jakich oczekiwaliśmy i zapowiedział zmianę izby dyscyplinarnej. Doskonale zdaje sobie sprawy, że trzeba zmienić tę izbę. Należy skończyć ten chocholi taniec, który nie pomaga Polsce na arenie międzynarodowej - powiedziała.

- Izba Dyscyplinarna, która działa na zasadach akceptowalnych przez prawo jest potrzebna, bo są osoby które trzeba dyscyplinować, ale nie na takiej zasadzie w jakiej działa ona w tej chwili - dodała.

Czytaj także:

Zdaniem Marka Sawickiego takiemu zachowaniu Komisji Europejskiej winne są negocjacje i ustalenia Mateusza Morawieckiego oraz błędy prawne. - Ze zdumieniem słucham narracji szerzącej się od 3 lat. Premier Morawiecki w 2020 roku zgodził się na poza traktatowe poszerzenie kompetencje UE w zakresie wspólnych kredytów, pożyczek i powiązania ich wypłaty z praworządnością. Tych negocjacji nie prowadził Donald Tusk, a Mateusz Morawiecki - powiedział.

- Pan premier Morawiecki i premier Kaczyński uznali, że reforma p. Ziobry jest zła. Nie przyniosła poprawy w funkcjonowaniu sądownictwa, a cały czas rodzi problemy na arenie międzynarodowej. Problemem nie jest Izba Dyscyplinarna a KRS - ocenił.

Włodzimierz Bernacki podkreślił, że mówiący o demokracji urzędnicy unijni, sami łamią jej podstawowe zasady. - Jako przedstawiciele rządu zakończyliśmy konsultacje i projekt KPO został oceniony pozytywnie. To, co dzieje się obecnie jest grą polityczną i o tyle jest to zaskakujące, że urzędnicy UE mówiąc o demokracji niszczą wszelkie możliwe procedury - zaznaczył.

- Nie zebrały się żadne gremia wyłonione w procedurach demokratycznych, aby kwestie dotyczące funduszy w jakikolwiek sposób ocenić. Mamy natomiast samowolne działania wysokich urzędników, którzy uzurpują sobie prawa do przeciągania procedur dot. KPO - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Posłuchaj
52:40 PR24_mp3 2021_09_11-10-07-00.mp3 Politycy o sporze z KE ("Sztuka słuchania"")

 

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Włodzimierz Bernacki (PIS), Marcin Romanowski (SP), Katarzyna Piekarska (KO), Marek Sawicki (PSL)

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 10.06

dz

Czytaj także

"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:50
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że to wojna o obalenie polskiego rządu, a nie o wyprostowanie czy polepszenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafi sobie radzić, nie przejmując się dogmatycznie traktatami". Jałowiczor o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 20:37
- Biorąc pod uwagę mechanizm warunkowości związany z funduszami unijnymi, na który niestety się zgodziliśmy, to KE ma teraz większe pole manewru - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Rozmówcą Adriana Stankowskiego był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór Polski z KE. Prof. Gontarski: to próba sił, ale Polska ma środki prawne, które jej przysługują

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:47
- W Niemczech Sąd Konstytucyjny może orzekać o nadrzędności niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym, a w Polsce nawet nie można prowadzić na ten temat debaty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
rozwiń zwiń