X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Porozumienie poza Zjednoczoną Prawicą. Wróblewski: zachowujemy większość w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 12:07
- Sytuacja napięcia, która utrzymywała się od wielu miesięcy, gdy dyskusje zamiast wewnątrz koalicji toczyliśmy poprzez media, była trudna do utrzymania - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski z PiS, pytany o odejście Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy. - Jak widać, po odejściu tego środowiska, jesteśmy w stanie przyjmować ustawy, zachowujemy większość parlamentarną - dodał. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg byli także Paweł Kowal (KO), Marek Rutka (Lewica) i Jarosław Sachajko (Kukiz'15). 
Sejm
SejmFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o odwołanie Jarosława Gowina ze stanowisk wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

gowin 1200 pap (1).jpg
Prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT

"Nie jest człowiekiem z naszej bajki"

- Nie jest możliwe, abyśmy rozmawiali z Jarosławem Gowinem o kwestiach natury politycznej - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Marek Rutka z Lewicy.- Jarosław Gowin wczoraj był na Pomorzu, rozmawiał z prezydentami Gdyni  - Wojciechem Szczurkiem i Sopotu - Jackiem Karnowskim. To nie są ludzie lewicy - zaznaczył poseł. 

Czytaj także: 

- Jarosław Gowin powiedział, że jego ideą jest stworzenie nowego, centroprawicowego bloku politycznego, wypełniającego pustkę między PiS a KO. Nie widzę tu przestrzeni dla Lewicy i nie chciałbym jej widzieć. Jarosław Gowin nie jest człowiekiem z naszej bajki, pod żadnym względem. Oglądając jego drogę życiową rysuje się obraz człowieka mającego kręgosłup z plasteliny, który "głosuje, ale się nie cieszy". To nie jest człowiek w orbicie naszych zainteresowań - wskazał Marek Rutka. 


"Chodzi o prosty gest"

- Nie wiem, co zrobi Jarosław Gowin - odpowiedział Paweł Kowal, pytany o to, czy w opozycji znajdzie się miejsce dla posłów Porozumienia. - Wiem, co trzeba w Polsce zrobić, żeby uzdrowić sytuację. Jeżeli Jarosław Gowin zagłosuje za odwołaniem tego rządu, to będzie jego najważniejszy wkłady, by uchronić Polskę przed powszechną demoralizacją, która płynie z Sejmu - oceniał w "Sztuce słuchania" polityk.

kaczyński 1200 ppa.jpg
"Nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła". Prezes PiS odpowiedział na zarzuty opozycji

Podkreślił, że "nie ma tytułu, by wypowiadać się w czyimś imieniu", ale "nikt nie będzie zajmował się odpuszczaniem grzechów [Jarosława Gowina]". - Chodzi o jeden prosty gest - odsunąć tę władzę, która jest  zdemoralizowana i demoralizuje społeczeństwo, od władzy, a potem przeprowadzić uczciwe wybory - przyznał Paweł Kowal. 

"Większość jest bardzo krucha"

- Żałuję, że Jarosław Gowin i grupa posłów Porozumienia odeszła ze Zjednoczonej Prawicy, bo to zapewniało stabilną większość, ale sytuacja napięcia, która utrzymywała się od wielu miesięcy, gdy dyskusje zamiast wewnątrz koalicji toczyliśmy poprzez media, była trudna do utrzymania - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski z PiS. 

- Jak widać, po odejściu tego środowiska, jesteśmy w stanie przyjmować ustawy, zachowujemy większość parlamentarną - podkreślił Bartłomiej Wróblewski. - Szkoda, że doszło do rozstania, ale było to chyba nieuniknione. Mam nadzieję, że wielu polityków Porozumienia, tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali, uzna, że nie ma w Polsce alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy, a mariaż z opozycją nie jest korzystny dla kraju. Myślę, że jest to przekonanie większości członków Porozumienia, którzy w tej sytuacji czują się bardzo niekomfortowo - wskazał. 

Czytaj także:

- I teraz, i na każdym kolejnym Sejmie głosowane będą ważne ustawy i dobrze by było, by były przyjmowane. Nie ma co ukrywać, że większość jest w tym momencie bardzo krucha. Przy założeniu, że wszyscy posłowie są na sali, to jest niespełna 230 osób Zjednoczonej Prawicy, ale są osoby - środowisko Pawła Kukiza, które podpisało porozumienie z PiS i posłowie niezależni, co powoduje, że większość nadal jest w Sejmie.Mam nadzieję, że znajdą się posłowie, które częściowo lub w całości będą wspierać projekty rządu - zaznaczył Bartłomiej Wróblewski. 

 

sejm free sejm głosowanie free tt 1200   .jpg
Prof. Mieczysław Ryba: nastąpiło pewne przesilenie większości parlamentarnej

"Nie rozumieją, że można działać dla dobra Polski"

- Dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie wypełniało nasze porozumienie programowe, podpisane kilka miesięcy temu, to może być pewne, że my będziemy tego porozumienia dotrzymywali - podkreślił Jarosław Sachajko z Kukiz'15. - Nie podoba nam się polityka, jaka jest w Polsce - dodał i przywołał przykład Szwajcarii, gdzie rząd uzgadnia stanowisko i wszyscy ministrowie go bronią. - U nas mamy zupełnie inną sytuację. Mamy trzech koalicjantów i zdarza się, że koalicjanci krytykuję swój rząd - przyznał.

- Ci wszyscy politycy, którzy mówią o korupcji politycznej, nie rozumieją, że można działać dla dobra Polski. Oni cały czas tak działali. PO kupiła sobie pana Arłukowicza (...) Przecież on był w Lewicy, a Platforma sobie go kupiła. Oni wszyscy tak samo postrzegają politykę - kupować Spółki Skarbu Państwa i oszukiwać - wskazał Jarosław Sachajko. 

Posłuchaj
50:55 Raczynska--PR24_mp3 2021_08_14-10-08-42.mp3 Paweł Kowal (KO), Marek Rutka (Lewica), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Bartłomiej Wróblewski (PiS) o sytuacji na polskiej scenie politycznej ("Sztuka słuchania"/ PR24)

Więcej - w nagraniu. 

***

Po wyjściu z koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

Wszyscy posłowie Porozumienia, głosujący m.in. nad tzw. ustawą medialną razem z PiS, czyli Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Mieczysław Baszko oraz Anna Dąbrowska-Banaszek (nie była formalnie członkinią Porozumienia, lecz startowała w wyborach z rekomendacji partii) zdecydowali o pozostaniu w klubie PiS i odeszli z Porozumienia.

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

GościePaweł Kowal (KO), Marek Rutka (Lewica), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Bartłomiej Wróblewski (PiS)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina emisji: 10.06


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Czytaj także

Gowin: będę współuczestniczył w tworzeniu nowego obozu centroprawicy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 07:47
- Będę współuczestniczył w tworzeniu nowego obozu centroprawicy - zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Jak dodał, taki obóz polityczny będzie łączył przywiązanie do tradycyjnych i chrześcijańskich wartości z naciskiem m.in. na niskie podatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Żukowski: Siły obu obozów są zbliżone. Stawką w zbliżającym się politycznym starciu będzie Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:11
- Niezwykle ważnym testem tego, co czeka nas dalej w Sejmie, będą głosowania nad ustawami Polskiego Ładu, przede wszystkim tymi dotyczącymi podatków - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bochenek: można poprosić Gowina o zwrot mandatu. Gdyby nie startował z listy PiS, nie byłoby go w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 18:26
- Jarosław Gowin startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dziś można go poprosić, aby zwrócił mandat. Gdyby nie startował z naszej listy, pewnie nie byłoby go w ogóle w parlamencie. Jako wicepremier w Krakowie osiągnął mizerny wynik kilkunastu tysięcy głosów - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Rafał Bochenek. 
rozwiń zwiń