X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W tej sprawie powinniśmy zachować ponadpartyjną solidarność". Wróblewski o ataku na konta Dworczyka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 11:31
- Ataki hakerskie stały się znakiem naszych czasów. W kontekście Polski są często powiązane z akcjami dezinformacyjnymi ze Wschodu. Mogą dotknąć każdego polityka, więc w tej sprawie musimy zachować ponadpartyjną solidarność - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Gośćmi audycji byli także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, poseł PSL Marek Sawicki i senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

We wtorek szef Kancelarii Premiera poinformował, że konta mailowe jego i jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych padły ofiarą hakerskiego ataku.

Zdaniem Bartłomieja Wróblewskiego takie ataki "stały się znakiem naszych czasów". - Dodatkowo w kontekście Polski są one często powiązane z akcjami dezinformacyjnymi ze Wschodu. Mogą dotknąć każdego polityka, więc musimy w tej sprawie zachować ponadpartyjną solidarność - zaznaczył poseł. 

dworczyk pap_20210517_0O2 1200.jpg
"Część z ujawnionych informacji została spreparowana". Michał Dworczyk ws. ataku hakerskiego

- Wydaje się, że nieprzypadkowo akurat w tym czasie ofiarą ataku stał się Michał Dworczyk, czyli jedna z osób odpowiedzialnych, ale i zasłużonych w walce z koronawirusem - dodał. 

Podkreślił również, że "stosunkowo nowym zjawiskiem jest to, że atak objął nie tylko jego prywatną skrzynkę pocztową, ale także skrzynką pocztową żony i konta w mediach społecznościowych".


Posłuchaj
49:26 PR24_mp3 2021_06_12-10-10-39.mp3 Bartłomiej Wróblewski, Wojciech Skurkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Sawicki o ataku hakerskim na konta Michała Dworczyka (Sztuka słuchania)

 

- Dotyczyło to także ich dzieci. Szczęśliwie nie było tam żadnych informacji o charakterze niejawnym czy zastrzeżonym. Musimy traktować ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych - stwierdził Bartłomiej Wróblewski. 

Marek Sawicki natomiast zwrócił uwagę, że "usprawiedliwianie wszystkiego tym, że to zrobiła potężna Rosja, a my nie możemy sobie z tym poradzić i nie wiemy jak na to zareagować, wydaje się zbyt dużym uproszczeniem".

- Nie mamy też stuprocentowej pewności, że włamania dokonały rosyjskie służby. Nasze służby na razie o tym nie informują. Wiemy, że pojawiło się to na rosyjskich portalach. Natomiast nadal nie wiemy kto tego dokonał i w jaki sposób - powiedział poseł PSL. 

Wojciech Skurkiewicz zauważył, że obecnie "wielu ekspertów sądzi, że wojny XXI wieku nie będą konfliktami kinetycznymi, ale konfliktami odbywającymi się w świecie wirtualnym, w cyberprzestrzeni".

- Sytuacja ministra Michała Dworczyka nie jest sytuacją odosobnioną. W roku 2012 hakerzy przejęli stronę polskiego premiera - zaznaczył wiceminister. 

Krzysztof Kwiatkowski natomiast przypomniał jak wyglądała kwestia zabezpieczeń w Najwyższej Izbie Kontroli za jego czasów. 

- NIK kontroluje dane najbardziej wrażliwe. Mieliśmy wewnętrzny system obiegu najbardziej wrażliwych dokumentów, który uniemożliwiał dostęp z zewnątrz. Nie był on podłączony do tak zwanych zewnętrznych sieci. To dawało gwarancję, że żadne informacje nie wyciekną. Zakładam, że ten system w NIK dalej funkcjonuje - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Bartłomiej Wróblewski (PiS), Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony), Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny) i Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 10.06

bartos

Czytaj także

Włamanie na skrzynkę mailową szefa KPRM. Paweł Szrot: to był wrogi atak wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:26
– To był wrogi atak wobec Polski, ale nie przeceniałbym jego znaczenia. Efekt tego ataku miał charakter psychologiczny. Myślę, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwróci na to uwagę – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń