X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kaczmarczyk: może czas na zmianę konstytucji i powoływanie RPO w wyborach powszechnych

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 12:11
- Uważam, że skoro nie umiemy się dogadać, bo w Sejmie wygrywa Zjednoczona Prawica, a w Senacie opozycja, to może czas na zmianę konstytucji i powoływanie RPO w wyborach powszechnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski. - Wtedy, gdybyśmy wszyscy zagłosowali za tą zmianą w konstytucji, to potem wystawiamy kandydatów i niech obywatele ocenią - dodał. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Władysław Teofil Bartoszewski z PSL, Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej i Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości. 
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej WróblewskiFoto: MW/ FORUM

Kadencja dotychczasowego Rzecznika Prawa Obywatelskich, Adama Bodnara, zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku.Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o RPO pozwalająca pełnić funkcję po wygaśnięciu pięcioletniej kadencji, jest niezgodna z konstytucją, Adam Bodnar będzie mógł - zgodnie z decyzją TK - pełnić funkcję maksymalnie przez trzy miesiące. Na nowego RPO Sejm wybrał większością głosów Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS i doktora nauk prawnych. Jego kandydatura musi jeszcze uzyskać zgodę Senatu.

trojka1704.jpg
"Adam Bodnar był ślepy na jedno oko". Politycy o wyborze nowego RPO

Argumenty przeciwko Wróblewskiemu

- Nie sądzę, by Bartłomiej Wróblewski miał szanse w Senacie, bo na razie nie znalazł poparcia - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. Wskazał, że Bartłomiej Wróblewski spotkał się z nim, gdy zabiegał o głosy w Sejmie. Ocenił go jako miłego człowieka, "kompetentnego i wykształconego". - Nasze stanowisko jest jasne: nie widzę powodu, by w Polsce, gdzie wszystkie instytucje są w rękach rządu, na Rzecznika Praw Obywatelskich wybierać kogoś z większości rządowej. Niech to będzie ekspert spoza parlamentu, albo ktoś, kto ma w jakiejś sprawie szerszej niż dwa głosowania, inne poglądy niż rząd. Polakom się należy Rzecznik Praw Obywatelskich w pełnym tego słowa znaczeniu, szczególnie jeśli PiS ma pod sobą większość instytucji państwa - wskazał Paweł Kowal.

Czytaj także: 

- Jan Filip Libicki z całą pewnością zagłosuje zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem - ocenił Władysław Teofil Bartoszewski, pytany o to, co zrobi jego kolega partyjny w Senacie. - Wątpię, by Bartłomiej Wróblewski został wybrany na RPO przez Senat. Jest rzeczną niewłaściwą, by polityk partii rządzącej miał reprezentować obywateli w sporach z rządem. Nie po to powoływano Rzecznika Praw Obywatelskich - podkreślił polityk PSL. Na uwagę, że obecnie sprawujący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar wielokrotnie tę funkcję upolityczniał, gość "Sztuki słuchania" ocenił, że "ten urząd z natury rzeczy ma charakter polityczny, bo jest przewidziany w Konstytucji RP". - Majstrowanie przy tej konstytucji, mianowanie komisarza, albo powoływanie p.o. RPO jest niekonstytucyjne z prostego powodu: zgodnie z konstytucją, RPO jest wybierany przez Sejm i Senat RP. Każde inne rozwiązanie jest niekonstytucyjne - wskazał Władysław Teofil Bartoszewski i zasugerował partii rządzącej zaproponowanie kandydata na RPO, który nie byłby związany z partią.

wróblewski pap 1200.jpg
Wybór RPO. Knap: Wróblewski jest świetnym specjalistą

Wybory powszechne to "być może jest dobre rozwiązanie"

- Bardzo niedobrze dla obywateli, gdy przez tak długi czas nie mamy Rzecznika Praw Obywatelskich - ocenił Bartosz Kownacki z PiS. - Dla obywateli dobrze by było, by taki rzecznik został powołany, by miał odpowiedni mandat i by zajmował się dbaniem o sprawy obywateli - dodał. W odpowiedzi na argumenty wysuwane przez polityków opozycji, że urząd ten nie powinien być upolityczniony, przypomniał, że zdarzało się już w Polsce, iż czynny polityk zostawał rzecznikiem praw obywatelskich. Odnosząc się do argumentów, że RPO powinien reprezentować opcję przeciwną do rządzącej, przypomniał wydarzenia po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło wielu urzędników mianowanych demokratycznie przez PiS, w tym - właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich. - W żadnym z tych wypadków, PO i Donald Tusk nie podjął próby rozmawiania z największą partią opozycyjną (...) Argument, że ponieważ PiS rządzi, to na siłę musi być kto inny, nie jest argumentem trafnym - wskazał Bartosz Kownacki. Zaproponował też, by RPO był z nadania PiS, a jego zastępcy - z  innych partii. 

Czytaj także: 

- Jeśli chodzi o pana Bartłomieja Wróblewskiego, to obiecał i pokazuje skuteczność w rozmowach z opozycyjnymi senatorami - wskazał Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski. - Jestem uczulony na mówienie o dyscyplinie. Przeglądam ustawę, nigdzie nie ma mowy o dyscyplinie, jest mowa o suwerennej decyzji. Jeśli senatorowie opozycji podejmą decyzję, że pan poseł Wróblewski będzie dobrym rzecznikiem, to powinni na niego zagłosować, nie oglądając się na wspólną politykę i coś ponad to - wskazał Norbert Kaczmarczyk. - Jeżeli będzie dalej taki pat, to uważam, że skoro nie umiemy się dogadać, bo w Sejmie wygrywa Zjednoczona Prawica, a w Senacie opozycja, to może czas na zmianę konstytucji i powoływanie RPO w wyborach powszechnych. Wtedy, gdybyśmy wszyscy zagłosowali za tą zmianą w konstytucji, to potem wystawiamy kandydatów i niech obywatele ocenią. Jeśli ten pat będzie się przedłużał, to być może to jest dobre rozwiązanie - powiedział Norbert Kaczmarczyk.

Posłuchaj
51:54 RaczynskaWeinsberg--PR24_AAC 2021_04_17-10-08-17.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski, Norbert Kaczmarczyk, Paweł Kowal i Bartosz Kownacki o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce ("Sztuka słuchania"/ PR24)

W rozmowie więcej na temat bieżącej sytuacji politycznej i pandemicznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Sztuka słuchania"

ProwadzącyMałgorzata Raczyńska-Weinsberg

GościeWładysław Teofil Bartoszewski (PSL), Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 10.06


mbl

Czytaj także

"Sytuacja jest patowa". Politolog o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:24
- Pierwszy raz od 1989 roku suweren zdecydował, że inny obóz polityczny sprawuje władzę w Sejmie, a inny w Senacie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Sławomir Sowiński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy nieaktualną konstytucję". Zbigniew Parafianowicz o problemach wokół wyboru nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:30
- Przecież nie jest czymś nienaturalnym, że część parlamentu jest kontrolowana przez opcję rządzącą, a druga przez opozycję. Natomiast nasza konstytucja nie przewiduje takiej sytuacji. Nakłada się na to głęboki spór polityczny i jedynym rozwiązaniem jest zmiana ustawy zasadniczej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi byli również Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny") i Wojciech Wybranowski.
rozwiń zwiń