X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Apelujemy do wszystkich, by ograniczyć wyjazdy". Marek Suski o przestrzeganiu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 12:25
- W wielu szpitalach nie ma wolnych miejsc, ale decyzjami wojewodów są otwierane nowe możliwości, zwiększa się liczba miejsc covidowych. Jest trudno, ale nie można mówić, że nie ma miejsc dla pacjentów - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski (PiS). W dyskusji wzięli udział również: Marek Sawicki (PSL), Marek Rutka (Lewica) oraz Mariusz Kałużny (Solidarna Polska).
Pasażerowie w kolejkach w hali odlotów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Są apele, żeby zostać w domu, ale niektórzy Polacy postanowili polecieć za granicę. Warszawa, 02.04.2021.
Pasażerowie w kolejkach w hali odlotów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Są apele, żeby zostać w domu, ale niektórzy Polacy postanowili polecieć za granicę. Warszawa, 02.04.2021. Foto: Leszek Szymański

Minionej doby potwierdzono 28 073 nowe zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 571 zakażonych osób, a wyzdrowiało 34 745 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast 426 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

mid-epa09110929 (1).jpg
Adam Niedzielski: będziemy coraz bardziej otwierali system szczepień

Minister Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że dzisiejszy przyrost jest o ponad 3 600 zakażeń mniejszy niż w zeszłą sobotę. Dodał, że to kolejny dzień, kiedy spada w Polsce dobowy przyrost zakażeń.

Marek Suski podkreślał, że choć sytuacja jest trudna, a trzecia fala epidemii jest największa z dotychczasowych, to jest obserwowany pewien spadek zachorowań.

Poseł PiS odniósł się także do kwestii przestrzegania obostrzeń, zwracał uwagę, że choć wydano do tej pory kilkadziesiąt tysięcy mandatów, to i tak są głosy nawołujące m.in. do nienoszenia maseczek. - Prosimy wszystkich o przestrzeganie obostrzeń, o to, by nie rozjeżdżać się po kraju, nie brać udziału w nielegalnych imprezach - apelował, przypominając m.in. o demonstracjach Strajku Kobiet. - Przykre jest, że z jezdnej strony nawołuje się do zgromadzeń, a potem mówi, że jest trzecia fala pandemii, a rząd nie panuje nad sytuacją - stwierdził.

Marek Sawicki zwracał uwagę, że w kwietniu zeszłego roku, kiedy wprowadzano lockdown, widzieliśmy puste ulice i kościoły, mieliśmy do czynienia z ogromną dyscyplinę społeczną. - Wtedy zastanawialiśmy się, dlaczego Polska nie jest tak dotknięta koronawirusem, kiedy cała Zachodni Europa przeżywa Armagedon (…) jeśli natomiast wicepremier Jadwiga Emilewicz jedzie na stok kiedy jest to zakazane, i mamy kolejne tego typu przykłady, jak gdy wiceminister sprawiedliwości chodzi bez maseczki po Rzeszowie, trudno się dziwić, że pozostali ludzie zaczynają wątpić, czy te obostrzenia mają sens i nas chronią. Trzeba też podkreślić, że orzeczenia sądów ws. nakładanych kar i mandatów pokazały, że system obostrzeń jest niezgodnie z prawem. Był rok czasu, by to uporządkować - komentował gość audycji.

Posłuchaj
49:59 PR24_mp3 2021_04_03-10-05-51.mp3 Politycy o szczepieniach przeciw COVID19 (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Marek Rutka stwierdził, że można mówić o spadku zaufania obywateli do instytucji państwa - Minister Niedzielski powiedział jasno, że sytuacja, która miała miejsce 1 kwietnia, czyli delikatnie mówiąc, zamieszanie z rejestracją do szczepień to nie był błąd systemu, decyzja nie była z nim konsultowana. Przynajmniej 60 tys. osób zostało wprowadzonych w błąd, ich skierowanie zostało anulowane. Jak zdarzają się tego typu sytuacje, to wiadomo, że obywatele tracą zaufanie do państwa, do przekazu, który od strony rządowej płynie - ocenił poseł Lewicy.

Mariusz Kałużny odnosząc się do przestrzegania obostrzeń, stwierdził, że ludzie mogliby się bardziej stosować do nich, gdyby był określony graniczny termin obowiązywania zaleceń. 

 - Dziś pandemia dotyczy wszystkich, jak największy procent ludzi zaszczepionych jest z pożytkiem dla całego społeczeństwa. Trzymamy kciuki za program szczepień, widzimy też, jakie są przeszkody po stronie UE w dostawach szczepionek. Jej instytucje, tak często idealizowane w Polsce nie radzą sobie z tym - dodał poseł Solidarnej Polski.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marek Suski, Marek Sawicki, Marek Rutka, Mariusz Kałużny

Data emisji: 03.04.2021

Godz. emisji: 10.06

Czytaj także

Główny Inspektor Sanitarny: unikanie testów sprawia, że wirus szybciej się rozprzestrzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 07:40
- Unikanie testowania to nie jest dobra praktyka. Jeśli mamy podejrzenie, czy objawy zakażenia, bezwzględnie powinniśmy zgłosić się na test sprawdzający, dlatego że przypadki powodujące, iż przemieszczamy się zakażeni, powodują, że zakażamy innych - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gac: opozycja nie ma nic konstruktywnego do zaoferowania, więc rzuciła się na narrację "Dworczyk do dymisji"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:12
- Nawet jeśli opozycja otrzymuje jakiś polityczny prezent od rządzących, to i tak każdą sprawę konsekwentnie przegrzewa. W tym przypadku również przelicytowano. To, że systemy informatyczne mogą ulec awarii, jest czymś naturalnym. Przez kilka miesięcy system dotyczący szczepień sprawnie funkcjonował. Gdy pojawił się problem, szybko się z nim uporano - powiedział Karol Gac, redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystkie są efektywne". Prof. Jacek Jemielity o szczepionkach przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 20:07
- Każda szczepionka, która została dopuszczona przez Europejską Agencję leków, jest lepsza niż brak szczepionki - mowił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Jemielity, ekspert ds. technologii MRNA z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń