X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krajowy Plan Odbudowy. Poseł PiS: nowa sytuacja gospodarcza daje ogromne szanse Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 12:23
- Chodzi o zbudowanie nowej rzeczywistości po pandemii, która - miejmy nadzieję - w tym roku się zakończy. (...) Bez wątpienia był to rodzaj wojny. Skutki społeczne, gospodarcze, są takie, jak w przypadku wojny. I wiadomo, że ta nowa sytuacja gospodarcza narodzi się zaraz po zakończeniu pandemii COVID-19 - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski, Władysław Teofil Bartoszewski z PSL i Artur Dziambor z Konfederacji.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Adam Guz / KPRM / twitter.com

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów Krajowego Planu Odbudowy. Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef rządu, "zwycięzcami będą ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje". Plan opiera się na funduszach unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. W audycji "Sztuka słuchania" dyskutowali na ten temat Bartosz Kownacki, Norbert Kaczmarczyk, Władysław Teofil Bartoszewski i Artur Dziambor.

morawiecki forum 1200 .jpg
Premier: czeka nas wielkie zadanie odbudowy polskiej gospodarki

Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że najbliższy czas - 35 dni - będzie poświęcony na konsultacje społeczne z tymi, którzy są najbardziej zainteresowani programem odbudowy po pandemii COVID-19 - przedsiębiorcami, samorządowcami, lekarzami.

- Chodzi o zbudowanie nowej rzeczywistości po pandemii, która - miejmy nadzieję - w tym roku się zakończy. (...) Bez wątpienia był to rodzaj wojny. Skutki społeczne, gospodarcze, są takie, jak w przypadku wojny. I wiadomo, że ta nowa sytuacja gospodarcza narodzi się zaraz po zakończeniu pandemii COVID-19. Ona daje ogromne szanse, bo Polska - przynajmniej na razie - nieźle sobie radzi mimo wszystko z pandemią, te wszystkie wskaźniki gospodarcze są z różnych względów dużo lepsze niż w pozostałych krajach europejskich - mówił poseł PiS-u.

Czytaj również:

Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważył, że Krajowy Plan Odbudowy "pięknie wygląda na slajdach", jednak przejście od planu do jego realizacji jest trudne. Zauważył przy tym, że dodatkowo utrudnia sprawę fakt, że plan jest ogólnikowy.

- Mamy bardzo mało czasu, żeby to zrealizować, dlatego że te pieniądze jeszcze nie leżą na koncie, ale za miesiąc już będą. (...) Pan premier Morawiecki pracował w dużej korporacji, wie, jak się to robi w banku, wie jak się opracowuje tego typu strategiczne programy, ile osób nad tym pracuje, jak ciężko się nad tym pracuje. A tutaj nie widać żadnych działań rządu w tej materii - mówił poseł PSL-u, dodając, że od ustaleń w Brukseli minęło już trochę czasu i od tej pory rząd powinien już być przygotowany, teraz zaś robi wszystko na "ostatni moment".

forum-0560034436-12.jpg
Jarosław Kaczyński: każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce, rodzinie i wartościom

Artur Dziambor z Konfederacji stwierdził, że jego partia nie była słuchana wówczas, kiedy rząd pracował nad Tarczą Antykryzysową, pomimo złożenia ponad 180 poprawek. Jak podkreślił, wówczas nie zapraszano polityków Konfederacji do współpracy, teraz także się ich nie zaprasza, zatem - jak stwierdził - skoro wtedy ich nie słuchano, nie będzie się ich słuchać także teraz.

- Nie mam absolutnie żadnych oczekiwań od tego rządu. Wiem doskonale, że nie usłyszę tam, że "obniżamy podatek dochodowy", "doprowadzamy do dobrowolnego ZUS-u", "podwyższamy kwotę wolną od podatku", "podwyższamy progi podatkowe" albo "likwidujemy drugi próg podatkowy". Ja mogę bardzo długo opowiadać, co można zrobić z gospodarką, żeby ludziom pomóc, ale PiS nie jest partią, która pomaga ludziom w taki sposób. Pomaga raczej inaczej, czyli wolni obsypywać programami socjalnymi - mówił poseł Konfederacji.

Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski zaznaczył, że europejski Fundusz Odbudowy spotyka się z oporem polityków SP dlatego, że wiąże się z ideologią i federalizacją Unii Europejskiej, a także wymaga wzięcia przez UE wspólnego kredytu, który następnie będziemy przez lata spłacać. Mówił, że dobrze by było, gdyby pomoc po pandemii wyglądała tak, jak wyglądały w Polsce Tarcze Antykryzysowe.

- Jesteśmy za programem, który pokazaliśmy jako Tarcze Antykryzysowe, 200 mld zł wpompowane w gospodarkę i dla przedsiębiorców. Jesteśmy za tym wszystkim, natomiast chcemy pomagać Prawu i Sprawiedliwości, być w pewnych momentach sumieniem Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego że nie wszystkie rzeczy są łatwe w Brukseli, wiemy o tym doskonale, ale chcemy nawoływać cały czas do powrotu programu z 2015 roku i uważamy, że wspólnie możemy bardzo wiele osiągnąć i wygrać kolejne wybory - podkreślił polityk SP.

Posłuchaj
53:38 PR24_mp3 2021_02_27-10-06-15_Sztuka_Słuchania.mp3 Politycy o Krajowym Planie Odbudowy ("Sztuka słuchania" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Norbert Kaczmarczyk (SP), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL), Artur Dziambor (Konfederacja)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 10.06

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców. Suma zwolnienia ze składek ZUS wyniosła blisko 14 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 10:00
Około 13,8 mld zł - taka kwota trafiła do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Największą pomoc otrzymały firmy z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: państwo musi teraz tak tworzyć wsparcie, żeby ograniczyć falę bankructw

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:04
- Trzeba rozmawiać o tym, jak ograniczyć falę bankructw wśród przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały na lockdownie. Ograniczenie pomocy publicznej do wsparcia terytorialnego byłoby raczej trudne, chyba że dotyczyłoby instrumentów płynnościowych z Tarczy PFR. Ważne są teraz starania o przyśpieszenie dostaw szczepionek do Europy, ale i poza nią, bo tylko to zapewni wymianę gospodarczą niezbędną do jej odbudowy - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla firm. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest pełne umorzenie składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 10:55
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje różnymi instrumentami wsparcia dla osób i firm znajdujących się w skrajnie trudnym położeniu. Jedną z form pomocy jest umorzenie składek, które jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach - poinformował wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.
rozwiń zwiń