X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba nałożenia kagańca". Marek Suski o uzależnieniu budżetu UE od praworządności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 11:45
- To nie jest tak, że wraz z wetem coś przepadnie, a Polska upadnie. Być może upadnie koncepcja opozycji "ulica i zagranica". Proszę nie straszyć ludzi końcem świata. Armageddon będzie, jeżeli tego budżetu nie zawetujemy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Marek Suski. Gośćmi byli również Czesław Mroczek (PO), Marek Suski (PSL), i Stanisław Bukowiec (Porozumienie).
Audio
  • Politycy o powiązaniu budżetu UE z praworządnością (Sztuka słuchania)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wiola Wiaderek/shutterstock

Polska i Węgry zapowiadają, że w razie powiązania wypłat unijnych środków z oceną przestrzegania praworządności, zawetują unijny budżet na lata 2021-2027. Jeśli weto dojdzie do skutku, zablokowany zostanie Fundusz Odbudowy, który ma pomóc w odbudowaniu gospodarki po pandemiikoronawirusa, a Unia będzie musiała uchwalić pierwsze w swojej historii prowizorium budżetowe.


Morawiecki Orban tt-1200.jpg
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE

Zdaniem Marka Saskiego uzależnienie przyjęcia budżetu UE od warunku praworządności jest nie do przyjęcia. - To jest wbrew traktatom. Tak naprawdę nie wiadomo co kryje się pod praworządnością. Warunek jest dla Polski bardzo niebezpieczny, bo do końca nie wiadomo, co zostanie pod to podciągnięte. Może to, że nie przyjmujemy uchodźców, że nie chcemy pozwolić na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, a może chodzi o inny kaprys? - zastanawiał się poseł PiS. Dodał, że zgodnie z europejskimi traktatami państwa są suwerenne, a sprawy dotyczące sądownictwa należą do ich kompetencji. - Wprowadziliśmy te same przepisy, które obowiązują w Niemczech. U nas nie można ich jednak stosować, bo łamana jest praworządność. Mamy próbę nałożenia kagańca na Polskę, nie można się na to zgodzić - tłumaczył Suski.

Czesław Mroczek zauważył, że zasada praworządności została przyjęta na szczycie UE w lipcu przez wszystkie państwa członkowskie. - Ona jest dobrze zdefiniowana. Chodzi o legalność stanowienia prawa, podział władz i niezawisłość sądów. Te przesłanki praworządności są bardzo dobrze znane w polskiej tradycji prawniczej. Jeśli rząd PiS wchodzi w spór z UE ws. praworządności, to obraża polską tradycję prawną i dziedzictwo Solidarności. Przeciwwstawianie się praworządności jest zaprzeczeniem suwerenności. PiS zależy na ograniczenie państwa demokratycznego - powiedział. Dodał, że skutkiem polskiego weta będzie prowizorium budżetowe. - Polska straci olbrzymie pieniądze, to jest szaleństwo. Mamy do czynienia z nieodpowiedzialną władzą, która naraża przyszłość Polski - podkreślił poseł PO. 

Czytaj również:

Marek Sawicki podkreślił, że na fundusz odbudowy składają się również dotacje w wysokości 34 mld euro. - Premier Mateusz Morawiecki chwalił się tym po szczycie UE w lipcu. Mówił również, że uzgodniono wtedy kwestie związane z kontrolą wydatkowania tych środków. Po pół roku premier zmienia jednak front. Daję premierowi kredyt zaufania, że to, co uzgodnił w lipcu podtrzyma także na szczycie UE 10 grudnia i się dogada. Nie należy obrażać się i tupać. Mechanizm praworządności nie zadziała automatycznie. Jest jeszcze czas na to, by uzgodnić procedurę i gwarancje jego uruchamiania, to są kwestie techniczne - powiedział polityk PSL.


Posłuchaj
50:19 PR24_AAC 2020_12_05-10-08-34.mp3 Politycy o powiązaniu budżetu UE z praworządnością (Sztuka słuchania)

 

Natomiast Stanisław Bukowiec podkreślił, że Polska została wprowadzona w błąd przez partnerów europejskich podczas lipcowego szczytu UE . - Trudno sobie wyobrażać, żeby w takiej sytuacji nie zastosować mechanizmu weta, który jest zapisany w traktatach europejskich - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Marek Suski (PiS), Czesław Mroczek (PO), Marek Suski (PSL), Stanisław Bukowiec (Porozumienie)
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 10.06

Czytaj także

"Stawką jest poszanowanie traktatów i suwerenność". Prof. Grosse o polskim wecie w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
- Następuje zmiana ustrojowa i instytucje europejskie coraz częściej wchodzą w kompetencje państw członkowskich, nie mając do tego prawa i łamiąc traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 
rozwiń zwiń