X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy. Girzyński: w pewnym momencie trzeba było powiedzieć "stop"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 11:17
- Zawsze w polityce są elementy lub momenty, które są katalizatorami pewnego rodzaju reakcji i tak było w tym przypadku. Cieszymy się z ich obecności koalicjantów w rządzie, ale to niesie za sobą pewne zobowiązania - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi audycji byli również inni politycy: Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska) oraz Arkadiusz Iwaniak (Lewica).
Sejm w czasie głosowania
Sejm w czasie głosowania Foto: Twitter/Sejm RP

Goście "Sztuki Słuchania" rozmawiali o sytuacji w koalicji Zjednoczonej Prawicy. - Zawsze w polityce są elementy lub momenty, które są katalizatorami pewnego rodzaju reakcji i tak było w tym przypadku. Niektórzy nasi koalicjanci postanowili wykorzystywać pewne elementy do gry politycznej, na co PiS nie mógł sobie pozwolić - ocenił Zbigniew Girzyński.

- Zaprosiliśmy naszych koalicjantów do naszej listy, cieszymy się z ich obecności, ale to niesie za sobą pewne zobowiązania. W pewnym momencie trzeba było powiedzieć "stop" i tym momentem była "Piątka dla zwierząt". Ten projekt był łatwy do przeprowadzenia, bo generował szerokie poparcie, ale za chwilę mogą pojawić się trudniejsze. Jest to doskonała okazja, by sprawdzić czy możemy na wszystkich liczyć - podkreślił. 

wybranowski1.jpg
"PiS może zdecydować się na wcześniejsze wybory". Wybranowski o losach koalicji rządzącej

"Zobaczymy jeszcze wiele protestów"

Katarzyna Piekarska wyraziła radość z faktu, że ustawa o ochronie zwierząt została przyjęta w Sejmie. - udało się to, o co walczyliśmy od wielu lat - zaznaczyła. - Liczę na to, że te rozwiązania zostaną przyjęte. Myślę, że z Senatu wyjdzie lepsza ustawa niż do niego trafiła, a na tym wszystkim skorzystają zwierzęta. Lobby futrzarskie i lobby producentów mięsa na eksport są bardzo silne. Zobaczymy jeszcze wiele protestów na ulicach, ale wierzę, że tę ustawę uda się przyjąć i po raz pierwszy cieszę się z determinacji Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj także:

Jej zdaniem "Piątka dla zwierząt" nie jest bezpośrednim powodem kryzysu w koalicji rządowej. - Ta ustawa to jednak tylko pretekst, bo było widać, że negocjacje związane z rekonstrukcją rządu przedłużały się. 

"Po drugiej stronie także są ludzie"

- Oczywiście nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do tego jak mieliśmy zagłosować. Mam nadzieję, że ta ustawa w Senacie po zgłoszonych uwagach wróci do Sejmu zdecydowanie bardziej poprawiona - przyznał Arkadiusz Iwaniak.

Anita Czerwińska 1200.jpg
Rzecznik PiS: posłowie, którzy byli przeciw noweli ws. ochrony zwierząt poniosą konsekwencje

- To jest dla nas niezwykle ważna sprawa. Należy także pamiętać, że po drugiej stronie są także ludzie, którzy tam pracują i musimy się również temu przyglądać - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

Poseł Lewicy odniósł się także do zarzutów o propagowanie dzięki tej ustawie nowego stylu żywieniowego. - Nikogo nie będziemy namawiać do wegetarianizmu, a posłowie Konfederacji powinni się douczyć zanim cokolwiek powiedzą z mównicy. Chcemy, by zwierzęta żyły w takich warunkach, jakie przystoją w XXI w. - stwierdził.

"Potrzeba więcej czasu"

- Zjednoczona Prawica to wielka polityczna rodzina i jak w każdej rodzinie zdarzają się nieporozumienia. Ta sprawa dotyka każdego z nas, bo każdy w swojej wrażliwości musi zająć stanowisko w tej sprawie. co do zasady prawie wszyscy jesteśmy zgodni, że musimy zadbać o dobrostan zwierząt i ta ustawa ma szczytny cel. Posłowie Porozumienia wstrzymali się argumentując to potrzebą uwzględnienia sytuacji rolników i przedsiębiorców - tłumaczył Zbigniew Gryglas.

sejm free tt 663.jpg
"Wyrażamy gotowość do dalszych prac". Porozumienie zmieni zdanie ws. ustawy o ochronie zwierząt?

Czytaj także:

- Zawsze liczę się z tym, że moja misja może skończyć się następnego dnia. Ważny jest interes państwa. Mam przekonanie, że w toku dalszych prac parlamentarnych poprawimy tę ustawę, by przedsiębiorcy mogli przygotować się do tych regulacji. Będziemy dążyli do rozwiązania kompromisowego i myślę, że jest ono na wyciągniecie ręki - powiedział rozmówca.

- Wiem, że trzeba przygotować się do każdej poważnej decyzji i zwyczajnie potrzeba na to odrobinę więcej czasu. To jest kierunek, w którym powinniśmy zmierzać - podsumował.

Posłuchaj
51:21 PR24_MPLS 2020_09_19-10-06-04.mp3 Politycy w rozmowie na temat sytuacji wewnątrz koalicji Zjednoczonej Prawicy (Sztuka Słuchania/PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Sztuka słuchania"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Arkadiusz Iwaniak (Lewica)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 10.07

PR24/pkr

Czytaj także

Szef KPRM: nie ma rozmów koalicyjnych. Rząd mniejszościowy i wcześniejsze wybory to realna opcja

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:09
- Kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości podejmie decyzję co do przyszłości Zjednoczonej Prawicy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, informując jednocześnie, że "w tej chwili rozmów koalicyjnych nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: likwidacja ferm zwierząt futerkowych nie uderzy w rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:21
- Likwidacja ferm zwierząt hodowanych na futra nie zachwieje rynkiem pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicemarszałek Senatu: będzie dyscyplina w głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:43
- Dyscyplina dla parlamentarzystów z klubu Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu nad znowelizowaną ustawą o ochronie zwierząt obowiązuje również senatorów - poinformował wicemarszałek tej izby Marek Pęk. Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że "klub jest całością, to połączony klub posłów i senatorów".
rozwiń zwiń